Nenapodobujme Německo, varuje před zákazem exportu do Saúdské Arábie šéf zbrojařské asociace

Rozhovor
Česko by se nemělo vydávat po německé cestě, říká Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) v reakci na německý postoj ke kauze se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžíhem. Spolková republika oznámila, že do Saúdské Arábie nebude do vyřešení případu vyvážet zbraně.
Jiří Hynek, předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Foto: Archiv

Proč bychom se neměli přidat k Německu a alespoň dočasně zastavit export vojenské techniky do Saúdské Arábie?
Zavraždění novináře je něco naprosto zavrženíhodného, ale dosud případ nebyl řádně vyšetřen. Medializace ve stylu „soudce Lynč“ mi poněkud připomíná nedávné záležitosti na Slovensku v souvislosti se zavražděním novináře Kuciaka. Po dopadení pachatelů se pád slovenské vlády jeví jako zbytečný a politicky motivovaný.
Rozhodovat by se mělo s chladnou hlavou a bez politického zneužívání. Jestli Německo chce přestat někam vyvážet zbraně, je to jeho výsostné právo. Česká republika jako suverénní země má vlastní zahraniční politiku, a tak by se také měla chovat.

Ale přeci jen – Saúdská Arábie není považována za zrovna demokratickou zemi. Opravdu je nutné tam vyvážet zbrojní výrobky?
Jak jsem už řekl, jsme zatím stále suverénní zemí s vlastní zahraničně-bezpečnostní politikou. Navíc naše ekonomika je naprosto závislá na vývozu, proto si musíme udržet ekonomickou diplomacii na co nevyšší úrovni.
To, co do Saúdské Arábie vyvážíme, nemá se zbraněmi nic společného. Výstavba montážního závodu na vojenské nákladní automobily Tatra a dodávky jejich komponent není nic, co by mělo ohrožovat něčí životy. Kromě toho vyvážíme simulátory a další elektronická zařízení, jejichž úlohou je životy chránit.
Německo je v tomto poněkud pokrytecké. Dodává do Saúdské Arábie vojenské hlídkové čluny, které ač jsou vybaveny lafetami na kulomety a kanóny, nejsou podle německých zákonů považovány za vojenský materiál. Jestli podlehneme německému tlaku, tak se můžeme dočkat toho, že saúdská armáda bude místo v českých tatrovkách jezdit v německých anebo amerických náklaďácích.

PSALI JSME:
„Teroristé nezabíjejí legálními zbraněmi,“ kritizuje evropskou směrnici šéf asociace českých zbrojařů Jiří Hynek

Nakolik je Saúdská Arábie pro český zbrojní a obranný průmysl významnou zemí?
Saúdská Arábie je největší dovozce vojenského materiálu na světě, čímž je zajímavá pro všechny vyspělé země světa. Dominantní roli zde hrají Spojené státy americké, stejně tak Rusko, které se opět stává zbrojní velmocí. Do Saúdské Arábie vyvážejí všechny země Evropské unie. Bohužel náš podíl je stále velmi malý a tvoří setiny procent celého vývozu zemí EU. Například Francie vyváží asi stokrát více, Německo padesátkrát více, ale i třeba s námi srovnatelná Belgie exportuje do Saúdské Arábie třikrát více než my.

Jaký je trend? Český export narůstá, nebo spíše klesá?
Do Saúdské Arábie směřuje pět procent objemu našeho vojenského materiálu, tedy poměrně málo. Chceme-li ostatním zemím EU konkurovat, musíme tento objem navýšit. U většiny členských zemí Unie tvoří podíl vývozu do Saúdské Arábie přibližně 10 procent (jejich produkce – pozn. red.)  – například Francie devět procent, Polsko deset procent… Jsou ale státy, které do Saúdské Arábie vyváží až 25 procent své produkce.

PSALI JSME:
Český export zbraní letos nejspíš překročí rekordních 20 miliard korun

Jak se aktuálně daří českým zbrojovkám s exportem?
Domnívám se, že letošní rok bude zhruba stejný jako rok předešlý. Jsme stále limitováni tranzitními licencemi okolních zemí. Ty podporují vlastní obranný průmysl a nemají nejmenší zájem na tom, aby čeští výrobci ohrožovali jejich obchodní zájmy v zahraničí. Kdyby se české vládě podařilo prosadit, aby naše exporty nepodléhaly úřednímu schvalování v cizích zemích, určitě by náš export byl podstatně vyšší.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Jak se Česka dotkne tvrdý brexit

Poslední říjnový den je datem, kdy má Spojené království Velké Británie a Severního Irska opustit Evropskou unii. Na to, aby britský premiér Boris Johnson vyjednal buď odklad brexitu, nebo podmínky smlouvy o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru