Nenechávejte elektrokolo na sluníčku. Hrozí výbuch či vzplanutí baterie

Cyklistika je v tuzemsku jedním z nejoblíbenějších sportů. Podle jednoho loňského průzkumu je nejoblíbenějším sportem asi 40 procent Čechů, což ji v žebříčku popularity řadí na druhé místo hned za turistiku.
Než si elektrokolo pořídíte, musíte mít jasno v odpovědích na několik základních otázek, které jsou při výběru elektro kola zásadní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Čím dál více lidí ale v posledních letech dává před tradičními bicykly přednost elektrokolům. Těch se podle dostupných dat vloni prodalo meziročně o zhruba 33 procent více. Elektrický pohon tak mělo asi každé čtvrté loni prodané kolo. Jde o podobný nárůst jako o rok předtím – v roce 2018 se dle odhadů prodejců zvýšil odbyt elektrokol také přibližně o 30 procent.

Lidé na elektrokolech samozřejmě nejvíce oceňují to, že jim usnadňují jízdu v náročnějším terénu a také fakt, že s nimi mohou podnikat delší výlety, než by zvládli na běžném kole. Reálný dojezd elektrokol na jedno nabití ale závisí na mnoha faktorech: Od kapacity baterie přes náročnost terénu a zvolenou míru asistence motoru, až po váhu jezdce.

Právě baterie je srdcem každého elektrokola. V současné době jde nejčastěji o Li-Ion akumulátory, které nabízejí dlouhou životnost o stovkách až tisícovce nabíjecích cyklů. Při běžném používání klesá efektivita baterie asi po třech až pěti letech, zkracuje se dojezd a nastává čas koupit novou.

Aby vám baterie v elektrokole sloužila bez potíží co nejdéle, je třeba se o ni starat a zejména ji pravidelně dobíjet. Moderní Li-Ion akumulátory nejsou náchylné na paměťový efekt, proto je můžete nabíjet kdykoliv a není nutné čekat na to, až se vybije zcela. Jednou za čas, jak doporučují odborníci, je ale vhodné baterii zcela vybít a poté doplnit na plnou kapacitu.

Pokud elektrokolo delší dobu nepoužíváte, baterii z něj vyndejte, dobijte ji asi na 60 procent kapacity a uskladněte na suchém místě mimo přímé sluneční záření, ideálně při pokojové teplotě. Párkrát za měsíc pak zkontrolujte stav nabití, baterie se při nečinnosti samovolně vybíjí.

Pokud uvažujete o nákupu elektrokola, přečtěte si náš článek s radami oborníků a největších prodejců, na co se soustředit při výběru a na co si dát pozor. Než si elektrokolo pořídíte, musíte mít jasno v odpovědích na několik základních otázek, které jsou při výběru elektrokola zásadní. Každé z kol, které jsou dnes na trhu prodávány, je něčím jiné a každé z nich je vhodné pro jiného uživatele.

PSALI JSME:
Uvažujete o nákupu elektrokola? Na co se soustředit při výběru a na co si dát pozor?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Obědy v restauracích zdražují. A bude hůř

Za jídlo v restauracích zaplatí Češi výrazně více než před koronavirovou pandemií. Oproti únoru je průměrný nárůst téměř pět korun. Navíc je pravděpodobné, že ceny i nadále porostou.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru