Neplatičům strhneme méně a nebudou melouchařit. Naivní. Ostrouhá výživné

Dlužníkům v exekucích se bude strhávat z výplat méně než dosud. Tím chce vláda neplatiče motivovat, aby nedělali melouchy. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že údajně velké srážky je nutí brát práci na černo, aby přežili. Jenže úleva podle všeho asi fungovat nebude. Doplatí na to například samoživitelé, jimž druhý rodič dluží výživné.
Je naivní si myslet, že zvýšením nezabavitelného minima dojde k vystoupení dlužníků z šedé ekonomiky, říká prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil. Foto: ekcr.cz

Logická úvaha neplatiče: Proč si nechat srážet oficiální příjem, i když o něco méně, když mi může zůstat vše, a věřitelé ostrouhají? Navíc lidí na práci je málo a kde kdo dá dlužníkovi brigádu a platí na dřevo. Co zbývá hospodským, jimž nepřišel kuchař nebo servírka do práce?

„Je naivní si myslet, že zvýšením nezabavitelného minima dojde k vystoupení dlužníků z šedé ekonomiky, tedy že své příjmy budou dobrovolně přiznávat v plné výši. Přitíží se zejména věřitelům, třeba samoživitelům. Třeba v případě vymáhání výživného může hrát výpadek ve výši 1000 Kč naprosto zásadní roli,“ míní prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil.

PSALI JSME:
Oddlužení: Co vše se letos změní pro dlužníka v osobním bankrotu

„Jsou jistě věřitelé, kteří výpadek unesou, nicméně pro některé bude změna likvidační. Z toho pohledu je novela do určité míry asociální. To pocítí zejména vyživované osoby, sociálně slabí věřitelé, dlužníci v druhotné platební neschopnosti, kteří musí vymoct peníze od svých dlužníků, aby mohli vyplatit své věřitele, věřitelé, kteří si svého dlužníka nemohli vybrat, protože jim například způsobil škodu a další,“ zdůrazňuje Plášil.

Pozornosti by nemělo uniknout, že nařízení vlády se dotýká dlužníků v insolvenčním řízení, ve výkonu rozhodnutí, v exekuci podle exekučního řízení či exekuci podle daňového řádu.

Zavřít reklamu ×
 1. Já si myslím, že je to v pohodě. Mzdy narostly, minimální mzda se navyšuje, tak by se mělo navyšovat i nezabavené minimum. I člověk v exekuci musí nějak žít, jinak nebude mít kde bydlet, nebude mít na jídlo, oblečení a nakonec se jim na to buďto vykašle a bude dělat jen na černo a nebo skončí na ulici a pak už ho nikdo nezaměstná. Takže aby si nesrali do vlastní vody a měli dlužníka, který splácí, měli by reflektovat aktuální ekonomickou situaci, kde všechno zdražuje.

  Hlavně co mě zvedá ze židle je to, že je jedno kolik člověk vydělává. Ať už vydělává 15 nebo 50 tisíc čistého, tak mu v obou případech zůstane to stejné. Jenže člověk, který vydělává 50 má jiný sociální statut a ten má i svoje požadavky, jako na oblečení a další potřeby, které z 12500Kč měsíčně těžko pokryje a může se stát, že kvůli tomu i toto zaměstnání ztratí, čímž se to může otočit proti věřiteli, který nakonec nedostane nic…Člověk, který bere 50 tisíc čistého by měl mít nezabavitelné minimum 25 tisíc, protože tohle jsou většinou mzdy v Praze a těžko tu pak může bydlet a pracovat, když na to mít nebude a když na to mít nebude, tak odejde nebo se dostane do problémové situace a je bez práce a zase, věřitel zapláče…jenže to nikoho nezajímá…

 2. Prošel jsem si to ta tabulka je lživá „bylo jedno zda jsem si vydělal 27 000 nebo 10 000 nechali mi 8000 až 8500 a starej se máš na bydlení nebo na cestu do práce nikoho to nezajímá a někteří to neustojí potom dluh roste a roste ale ve zdejší kotlině všíchni někoho nutí na obcházení zákonů a nejvíc zákonodárci tak ať se nikdo nediví jak to tu funguje Petr

  • Přesně tak souhlasím člověk ani na nájem nema a na žvanec už ubec nic nezbyde hlavně delejte na ty hieny exekutory spete doma lidi nepracujte a berte soc.zbude vam vic

 3. Pořád se píše,exekuce,exekuce,ale že by někdo zarazil tu LICHVU,požehnanou od státu. Vždyť se na tom nabalujou jenom pofiderni existence,které se ohánějí zákony. Jak můžou takovi polomozci žít mezi normalnimi lidmi? Svědomí veškeré žádné. Poděkujeme naším vládnoucím činitelům.

 4. Všechno to jsou kraviny. Dluhy se mají platit. Půjčil sis? Naházel to do automatů? Vrať to. Tvoje blbost. Jaképak odlužení? Dlužíš milion, splatíš za 5 let 100 000 a jsi v pohodě? Opravdu skvělá morálka. Co je opravdu nemorální jsou náklady exekutorů. Jak může např pokuta MHD 1 000 Kč narůst na 20 000 ? Tímhle by se měl někdo zabývat….

  • No toje divne ze nikomu nevadilo ze prezident Klaus dal svim kamaradum amnestyi z vezeni i na jejih miliardovy kradeze z dotaci eu. a obycejny clocek nedostane sanci ktery pracuje rukama a vitvari hodnotu prace

 5. Dlužníci by rady pracovali ofiko, avšak za stávajících podmínek se jim to nevyplatí (nezůstali by jim nic)dejte lidem šanci dluhy smaznost a uvidíte jak najednou bude plno pracovních sil z řad domácího obyvatelstva nechci se dotknout věřitelům ale není lepší vrabec v hrsti než holub na střeše?

 6. A copak mi stat a nebo banka veati nebo odpusti zato,ze jsem radne spalcel stavebko,hypoteku?Nic Jen mi nacysi uroky aby se banda nefachcenku mela.jestw lip nez se ma ted.Pujcil sis plat.treba 20let po 100. Ale plat co mas.Mi dluh nikdo neodpusti a musim se skra ohanet abych vse zaplatil jak mam.

 7. Ja exekuci nemam,ale tak tohle je naprostej nesmysl vetsina lidi vydelava kolem 2O tis. a podle tabulky narust o 400kc.Ta ty si muzou strcit za klobouk.Smysl a motivace by byla kdyby se zabavovalo jen 25% nebo 30% mzdy pak by to melo význam,ale tohle je vysmech lidem v nouzi.Spis by u exekuci meli zmrazit nesmyslne penale!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.