Nezaměstnanost je nejvýše od roku 2017

Vstupu do nového roku využily tuzemské úřady a státní správa k podstatným změnám. Minulý týden jsme byli svědky toho, že Český statistický úřad zahájil s novým rokem praxi vydávání předběžného odhadu spotřebitelské inflace, aby měla centrální banka co nejaktuálnější data pro svá měnově-politická rozhodnutí. Dneškem se ke změnám připojil Úřad práce ČR, resp. ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
Leden přinesl mírný nárůst nezaměstnanosti ze 4,1 na 4,3 procenta, což je ale způsobeno zejména sezónními faktory, kdy dochází k ukončování sezónních prací, pracovních dohod, ale také ve vyšší míře smluv na dobu určitou. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Leden přinesl mírný nárůst nezaměstnanosti ze 4,1 na 4,3 procenta, což je ale způsobeno zejména sezónními faktory, kdy dochází k ukončování sezónních prací, pracovních dohod, ale také ve vyšší míře smluv na dobu určitou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Po mnoha letech měníme podobu statistik nezaměstnanosti. Ty budou nově k dispozici na jednom místě, přehledně online. Nové statistiky také nabízí křížové charakteristiky jednotlivých socio-demografických skupin z hlediska jejich uplatnění na trhu práce,“ informoval generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Dodal, že díky těmto datům bude úřad například mnohem lépe a přesněji vědět, komu reálně v Česku hrozí dlouhodobá nezaměstnanost. „To je zásadně důležitý parametr. A těmto ohroženým skupinám pak budeme moci i snáze a efektivněji pomoci,“ vysvětlil Krištof. Není to ovšem jediná změna – ty další vyplynuly z legislativní úpravy novely zákona o zaměstnanosti.

Nově tak jsou neobsazená volná místa po šesti měsících automaticky vyřazována z databáze úřadu práce. To se v praxi projevilo například výrazným poklesem počtu volných pracovních míst. „Údaje nejsou kvůli změně metodologie meziměsíčně srovnatelné, neboť úřad práce nově vyřadil z evidence nabídky starší šesti měsíců,“ uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko ve svém komentáři pro faei.cz.

Počet nezaměstnaných na úřadech práce vzrostl v lednu o zhruba 14 000 na 320 516, zatímco počet neobsazených volných pracovních pozic se snížil o přibližně 163 000 na 83 323. Podíl nezaměstnaných dle metodiky MPSV vzrostl v lednu na 4,3 procenta z prosincových 4,1 procenta. „Jde o vyrovnání maxim dosažených v covidovém roce 2021 a nejvyšší úroveň od roku 2017,“ poznamenal Rusinko.

Martin Kron, analytik Raiffeisenbank, se ve svém komentáři pro faei.cz zdůraznil, že kvůli změně metodiky jsou nyní „časové řady zkresleny, a bude tak třeba vyčkat na další měsíce, abychom dokázali poodhalit, na jaké úrovni se bude standardně pohybovat počet nabízených pracovních pozic“. Zároveň se také významně změnil poměr mezi uchazeči o zaměstnání a počtem volných pracovních pozic.

„Do konce minulého roku na jednoho uchazeče připadalo průměrně ani ne jedno pracovní místo, ačkoli mezi jednotlivými regiony panovaly značné rozdíly. Nyní se na jedno pracovní místo v průměru hlásí 3,8 uchazeče, přičemž na výraznou většinu hledají zaměstnavatelé lidi se základním či nižším vzděláním,“ informoval Kron.

Z regionálního hlediska vzrostla v meziměsíčním srovnání nezaměstnanost ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji (6,4 %), následuje Moravskoslezský kraj s šesti procenty. Na druhé straně nejnižší nezaměstnanost je i nadále v hlavním městě, kde se drží pod tříprocentní hranicí.

„Hlavním důvodem byly sezónní faktory, kdy typicky během zimních měsíců dochází k nárůstu nezaměstnanosti s útlumem sezónních prací. Během druhého čtvrtletí s příchodem teplejšího počasí a pokračujícího oživování tuzemské ekonomiky by se ale počet nezaměstnaných měl snižovat a za celý rok predikujeme průměrný podíl nezaměstnanosti ve výši 3,9 procenta,“ konstatoval Martin Kron.

Také Dominik Rusinko, analytik ČSOB připomněl, že nárůst nezaměstnanosti z důvodu absence sezónních prací je pro zimní měsíce typický. „Kvůli tomu se do evidence úřadu práce hlásí například pracovníci ze stavebnictví. Ve větší míře se na úřady práce hlásí také živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ vysvětlil.

„Přestože nezaměstnanost druhý měsíc po sobě vzrostla, můžeme za tím vidět především sezónní důvody,“ potvrdila ve svém komentáři pro faie.cz expertka společnosti PwC na lidské zdroje Andrea Linhartová Palánová. „Ani přes tento vývoj a současné odchody některých firem z českého trhu letos neočekáváme výraznější růst nezaměstnanosti,“ dodala.

„Vzhledem k demografickému vývoji neočekáváme výraznější nárůst nezaměstnanosti,“ připojil se Martin Kron z RB s tím, že trh práce přesto zůstává robustní: „Nicméně nelze pominout znaky mírně ochlazujícího se trhu práce, když se dopady ekonomické stagnace české ekonomiky mírně propisují i na pracovní trh, což dokládá záměr některých firem (Mitas, Spolana, Dr. Oetker) propouštět.“

Šéfové českých firem jsou ale podle názoru Linhartové Palánové z PwC optimističtí a chtějí letos nabírat – zvýšit počet zaměstnanců o více než pět procent chce skoro polovina firem, zatímco stejný pokles chystá jen 15 procent společností. „To signalizuje, že úroveň nezaměstnanosti zůstane v Česku i v letošním roce velmi nízká, dost možná i nadále nejnižší v EU,“ uvedla expertka na lidské zdroje.

Hlavním problémem českého pracovního trhu, jak uvedla, i nadále zůstane nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. „S tím souvisí i druhá největší obava z pokračujícího tlaku na růst mezd. Firmy se bojí, že neseženou kvalifikované zaměstnance a že je nedokáží dostatečně zaplatit, což je dalším signálem proti výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti,“ vysvětlila Andrea Linhartová Palánová.

Analytik ČSOB Dominik Rusinko připomněl, že Česko i nadále v celoevropském porovnání patří k premiantům s nejnižší mírou nezaměstnanosti: „Její současný nárůst je tak spíše normalizací situace na pracovním trhu, který není důvodem k panice. Na druhé straně je pravdou, že akumulace negativních rizik v čele s nejistým vývojem průmyslu a možným zvýšením cel je varovným signálem.“

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena