Nezaměstnanost na začátku léta zatím neklesá, trh práce ochlazuje

Míra nezaměstnanosti zůstává v červnu na 3,6 procenta, počet neobsazených pracovních pozic na úřadech práce dál klesá, zatímco počet nezaměstnaných byl víceméně stabilní (jen kosmetický pokles o 1 638, pozn. aut.).
Celková míra nezaměstnanosti v Česku zůstává velmi nízká a dál se pohybuje lehce pod přirozenou mírou nezaměstnanosti. Ilustrační foto: faei.cz

V této části roku je přitom běžné vidět viditelnější sezónní pokles počtu nezaměstnaných. Ve srovnání s předchozím rokem je tak počet nezaměstnaných vyšší o více než 24 tisíc, zatímco počet volných neobsazených pracovních míst meziročně poklesl zhruba o 23 tisíc. Trh práce tak pokračuje ve velmi pozvolném ochlazování, což reflektuje slabý výkon průmyslu i stavebnictví.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává v okresech Most (8,4 %), Karviná (8,1 %) a Chomutov (6,9 %) a v některých z těchto okresů navíc pokračoval nárůst nezaměstnanosti i přes sezónně příznivé podmínky.

Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance

I tak celková míra nezaměstnanosti zůstává z historického pohledu v Česku velmi nízká a podle našich odhadů se dál pohybuje lehce pod přirozenou mírou nezaměstnanosti (takovou, která nevytváří inflační tlaky).

Vzhledem ke slabším výkonům průmyslu předpokládáme v druhé polovině roku po odeznění sezónně příznivých měsíců další nárůst registrované nezaměstnanosti lehce nad čtyřmi procenty.

Autor je hlavní ekonom Patria Finance
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB