Nezaměstnanost po půl roce zpět pod 4 %

Názor
Podíl nezaměstnaných se dle údajů ministerstva práce a sociálních věcí během května snížil na 3,9 procenta z dubnových 4,1 procenta. Poprvé od listopadu loňského roku se tak nezaměstnanost dostala pod čtyři procenta.
Počet nezaměstnaných během května klesl o více než 12 tisíc. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Na trhu práce je cítit ústup pandemie, a tudíž i restriktivních opatření a postupný návrat k ekonomickému životu. Programy Antivirus udržely zaměstnanost v průběhu pandemické recese a je jedině ku prospěchu věci, že toto plošné nařízení bylo vládou od června zrušeno.

Trh práce nyní potřebuje rozhýbat, potřebuje flexibilitu. Jak rostoucí průmysl, tak znovu se otevírající služby poptávají pracovní sílu. Pandemická recese dlouhodobý problém nedostatku pracovní síly nevyřešil.

Situace na trhu práce se zlepšila v podstatě v celé republice, pouze dva okresy (Beroun a Most) zaznamenaly minimální vzestup nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných během května klesl o více než 12 tisíc, za poslední rok je jejich počet vyšší pouze o necelých 20 tisíc v situaci, kdy ekonomika vloni klesla nejvíce v historii.

Oživující se ekonomika se pozitivně projevuje v tvorbě pracovních míst. Během května počet volných pracovních stoupl o více než tři tisíce, proti loňskému květnu jich je více než 15 tisíc. Je ale otázkou, zda se podaří tato místa vůbec naplnit. Každopádně i v kombinaci s relativně vyšší inflací může docházet k opětovným tlakům na vzestup mezd.

Vyhlídky pro trh práce zůstávají na nadcházející letní měsíce povzbudivé, níže ji bude tlačit i pokračující příznivá sezónnost a otevírání služeb. Podíl nezaměstnaných tak může v letních měsících klesnout k 3,7-3,8 procenta, přestože na trh vstoupí letošní noví absolventi.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB