
„Míra nezaměstnanosti v prosinci podle metodiky Eurostatu poklesla na 2,1 procenta. Stále je o něco vyšší u žen, kde se snížila na 2,5 procenta, kdežto u mužů byla na dvou procentech. V každém případě jde podle statistického úřadu o hodnoty srovnatelné s rekordně nízkými hodnotami v roce 2019,“ informovala redakci FAEI.cz ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.
Podle Josefa Jaroše, předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, v průmyslu, kde dominují mezi zaměstnanci muži, ve skutečnosti nezaměstnanost v prosinci vzrostla o téměř pět tisíc lidí.
„Oproti tomu u žen, které bývají zaměstnané spíše v malých a středních podnicích, klesl počet nezaměstnaných o téměř šest tisíc. Celková nezaměstnanost tedy v prosinci klesla jedině díky zaměstnávání žen, primárně mimo průmysl,“ sdělil Jaroš naší redakci a dodal: „Proto vidíme i rostoucí roli malých a středních podniků v hospodářské obnově.“
Malé a střední podniky dominují v sektorech, které přidanou hodnotu navýšily nejvíce: Obchod, doprava, ubytování a pohostinství. To je významná proměna oproti předchozím rokům, kdy velké průmyslové firmy byly často brány jako zachránce hospodářského růstu. Lockdowny přitom podle asociace dopadly na malé a střední podniky nejvíce.
„Nesmíme zapomenout, že v rozbouřené době je i tažná síla malých a středních podniků v národním hospodářství poněkud zkreslená, neboť jde jistě o růst, nicméně z mnohem více poničených pozic. A tak ačkoli dnes táhnou ekonomický růst, nelze to brát jako návod: Nelze nejprve ničit sektor, aby pak vykazoval o to vyšší růsty z rozvalin,“ upozornil Jaroš.
Podle ekonomky Jany Steckerové prosincová data potvrdila další utahování trhu práce: „To bude pokračovat i v průběhu letošního roku, ačkoli pro další pokles nezaměstnanosti již nezbývá mnoho prostoru.“