„Jde však o běžný, každoroční jev, který je pro toto období roku typický. Do červencové nezaměstnanosti se totiž propisuje konec školního roku, na Úřad práce se hlásí čerství absolventi škol,“ vysvětlil Finančním a ekonomický informacím (faei.cz) Radovan Hauk partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Současně zaměstnancům v profesích, jako jsou vychovatelé či lektoři jazykových kurzů, končí zaměstnání na dobu určitou, kterou měli sjednanou do konce školního roku. Přes letní prázdniny tak tito lidé setrvávají v evidenci nezaměstnaných a se začátkem školního roku se opět vrací do práce,“ doplnil Hauk.
„Přílivem absolventů na pracovní trh dochází k přirozenému krátkodobému navýšení uchazečů o zaměstnání registrovaných na Úřadu práce, ačkoli jich zatím do zaměstnání nastoupilo o tři tisíce méně než v červnu (ale více než v předchozím roce). Zároveň totiž od června poklesl i celkový počet volných pracovních míst, který čítá 262 tisíc,“ sdělil faei.cz analytik Raiffeisenbank Vít Mikušek.
Analytik ČSOB Dominik Rusinko ve své vyjádřením pro faei.cz uvedl, že v absolutních počtech vzrostl na úřadech práce počet nezaměstnaných o deset tisíc na 283 tisíc, zatímco počet neobsazených pracovních pozic se snížil o 1,5 tisíce na 262 tisíc. „Svou roli sehrála slabší letní poptávka po pracovní síle například z důvodu celozávodních dovolených,“ dodal.
Podle údajů Úřadu práce byl v červenci v porovnání s loňským rokem podíl nezaměstnaných vyšší o 0,3 procentního bodu. Nezaměstnanost meziměsíčně vzrostla ve všech krajích a v 75 ze 77 okresů, klesla pouze v okresech Sokolov a Jeseník. Nejnižší nezaměstnaností se v červenci pyšnila Praha a Kraj Vysočina, v obou případech činila 2,9 procenta.
Z regionálního hlediska zůstává nezaměstnanost nejvyšší v Ústeckém (6 %) a Moravskoslezském (5,4 %) kraji. Zvýšenou nezaměstnanost nad čtyřmi procenty vykazuje také Karlovarský (4,3 %), Jihomoravský (4,1 %) a nově také Liberecký kraj (4 %). „Z hlediska okresů je na tom nadále nejhůře Most, trpící rostoucí nezaměstnaností (8,6 %),“ upozornil Vít Mikušek z Raiffeisenbank.
„Ačkoli červenec zaznamenal nárůst nezaměstnanosti, vzhledem k sezónnosti by nemělo jít o začátek trendu do dalších měsíců. Zároveň však na pracovním trhu dochází k mírnému ochlazování způsobenému zejména odloženým efektem loňské stagnace české ekonomiky, a pro letošní rok tak očekáváme, že průměrná míra nezaměstnanosti bude činit současných 3,8 procenta,“ uvedl analytik.
„Tuzemská ekonomika setrvale vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v EU,“ připomněl analytik ČSOB Dominik Rusinko: „Vysátý trh práce představuje problém zejména pro sektor stavebnictví, pro který jde o hlavní překážku další expanze. Naproti tomu ve zpracovatelském průmyslu ustoupily v posledních kvartálech tlaky z titulu napjatého trhu práce slabé zahraniční poptávce.“
Ačkoli se podle Mikuška z RB firmy potýkají s potížemi při hledání vhodných zaměstnanců, celková poptávka po pracovní síle zůstává z tohoto pohledu nižší než její nabídka: „Na jednoho uchazeče aktuálně připadá 0,93 otevřených pracovních míst. Po očištění o sezónnost tak Česko zůstává zemí s nejnižší nezaměstnaností v EU.“
Přestože v posledních měsících zvolňuje napětí na tuzemském trhu práce, podle Rusinka z ČSOB celkové podmínky zůstávají napjaté. „Ve druhé polovině letošního roku předpokládáme nejprve stagnaci podílu nezaměstnaných okolo současné úrovně, na jeho konci by pak nezaměstnanost mohla překonat hranici čtyř procent,“ informoval analytik s tím, že plošné propuštění zatím nehrozí.
Radovan Hauk z Moore Czech Republic se domnívá, že stále důležitější roli pak budou v zaměstnanosti sehrávat rekvalifikační kurzy. Zájem o ně je podle něj ve všech věkových kategoriích: „Největší část rekvalifikovaných (54%), je ve věku mezi 35-55 lety. Rekvalifikační kurzy pomáhají lidem s uplatněním na pracovním trhu, dosažením vyšší mzdy či odchodem z nízkokvalifikované práce tzv. za lepším.“
„Na výběr je rekvalifikačních kurzů opravdu ohromné množství, od práce s umělou inteligencí a datové analýzy přes kurzy výživového poradenství a fitness až po obsluhu CNC strojů. Zájem o nízkokvalifikovanou práci celkově klesá, současně je třeba dodat, že i samy firmy nabízejí nízkokvalifikovaných pozic stále méně,“ uvedl Hauk.