Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7 milionu

Názor
V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu obyvatel České republiky. Na datech lze prokázat, že jsme koronavirovou krizi zvládali velice špatně, takže vzhledem k počtu obyvatel země máme příliš vysoký počet nadúmrtí.
Ve zvýšené míře se začínají rodit takzvané koronavirové děti, které byly počaty v průběhu pandemie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na konci prvního čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 694 480 obyvatel. Na začátku letošního roku přitom žilo v naší zemi o 7 297 více lidí. Hlavní příčinou úbytku počtu obyvatel bylo 46 437 zemřelých v prvním čtvrtletí letošního roku, což bylo o 16 190 více lidí, než ve stejném čtvrtletí v předchozím roce.

Přirozený přírůstek obyvatelstva, tedy rozdíl mezi živě narozenými a zemřelými, byl v prvním čtvrtletí letošního roku výrazně záporný a tvořil -19 188 lidí. Před celkovým úbytkem počtu obyvatel České republiky nás nezachránil ani přírůstku obyvatelstva, kterého bylo dosaženo stěhováním. V prvním čtvrtletí letošního roku se tímto způsobem zvýšila naše populace o 11 891 lidí.

PSALI JSME:
V České republice žije 10,7 milionu obyvatel

Ve zvýšené míře se začínají rodit takzvané koronavirové děti, které byly počaty v průběhu pandemie. Díky tomu se v prvním čtvrtletí letošního roku počet narozených dětí vyšplhal na hodnotu 27 249, což bylo o 503 více, než ve stejném období předchozího roku. Další pozitivní zprávou je, že zemřelo pouze 56 dětí ve věku do jednoho roku, což naši zemi řadí mezi nejlepší v eliminaci úmrtnosti po porodech.

Pandemie bohužel nepřála sňatkům. V prvním čtvrtletí letošního roku se jich uskutečnilo pouze 2 700, což bylo o 1 142 méně než ve stejném období před rokem. Alarmující je fakt, že v prvních třech měsících letošního roku se uskutečnilo 4 951 rozvodů, což je podstatně více než sňatků. Kdyby se podobná data opakovala dlouhodobě i v dalších čtvrtletích, Česká republika by se stala zemí rozvedených párů.

PSALI JSME:
Koronavirus srazil počet svateb na více než stoleté minimum

Zavřít reklamu ×
  1. „Nezvládli jsme pandemii a vymíráme.“ jak zoufalý pokus o šokující titulek k článku, jenž šokující není.

  2. Za chvíli cizinců jako jsem já tu bude většina. A vůbec to vám nepomůže že se minulý rok víc souložilo.

  3. Dobrý den. Vzhledem k tomu jaké maji mladí lidé podminky k založení rodiny nic překvapivého. Ovšem pak je odpovědné se ptát, naco zabírat novou zemědělskou půdu pro výstavbu obytných domů. Když nás je stále méně. A do budoucna se asi nic měnit v tomto nebude. Tak že vše pro spekulanty. To je tedy budoucnost.

  4. Nebýt tu cizinců hlavně z východu tak je nás sotva 9 mil…..Žádná pandemie není a nebyla.Je to pouze „oblíbená“ výmluva politiků na katastrofální situaci v ČR kdy mnoho lidí už žije a pracuje v jiných zemích.Zde je život pro mladé naprosto šílený!Ceny bytů jsou jako špatný vtip……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru