
Přestože se meziročně zvýšil přebytek obchodu s motorovými vozidly o 2,8 miliardy korun, očekávali jsme silnější příspěvek automobilového průmyslu vzhledem k predikovanému nárůstu průmyslové výroby na začátku roku v tomto sektoru.
Zvýšilo se rovněž kladné saldo obchodu s elektrickými zařízeními (+2,0 mld. Kč). Pozitivní vliv měl i nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem, který se snížil o 1,8 miliardy korun.
Nicméně v dalších měsících existuje riziko, že se může opětovně začít prohlubovat schodek obchodu se zmíněnými komoditami vzhledem k rostoucím cenám zvláště ropy na světových trzích a oslabující koruně, která se nyní nachází na výrazně slabších úrovních, než predikovala Česká národní banka (ČNB).
Navíc nelze vyloučit ani další depreciaci vzhledem k velmi pravděpodobnému scénáři dalšího snižování sazeb ze strany ČNB na dalších zasedáních. To by sice znamenalo, že importy by se stávaly dražšími, na druhé straně výrobky českých exportérů by na zahraničních trzích byly levnější a tím pádem konkurenceschopnější.
Co se týká negativního vlivu na bilanci zahraničního obchodu, největší podíl měl obchod s ostatními dopravními prostředky, který dosáhl ve srovnání s lednem 2023 horšího výsledku o téměř čtyři miliardy korun. Následoval obchod s elektrickou energií, jehož zisky se začínají zmenšovat v důsledku poklesu cen na světových trzích.
Poměrně znepokojivé je zjištění, že meziročně vývoz poklesl o 6,5 procenta na 350,4 miliardy korun a v meziměsíčním srovnání po sezónním očištění došlo k jeho poklesu o 2,9 procenta. Dovoz se meziročně snížil o 5,5 procenta, ale meziměsíčně po sezónním očištění byl vyšší o 0,9 procenta.
Zároveň se meziročně snížil přebytek obchodní bilance se státy EU, a to o 8,6 miliardy korun. To je oblast, kam směřuje naprostá většina našeho vývozu a tento výsledek naznačuje, že zahraniční poptávka je stále utlumená a predikce růstu v eurozóně či Německu nejsou příliš povzbudivé směrem do dalších měsíců.
Lednový výsledek zahraničního obchodu je spíše zklamáním. Zdá se, že zahraniční poptávka stále nenabrala dech a predikce růstu v eurozóně a Německu nenaznačují, že by minimálně v první polovině roku mělo dojít k zásadnímu obratu.
I přesto vzhledem k mírnému oživení ekonomik našich hlavních obchodních partnerů očekáváme, že obchod se zahraničím bude táhnout naši ekonomiku směrem vzhůru.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)