Nová data pro povodňové mapy. Uplatní se i na realitním trhu

S prvním listopadem byla spuštěna inovovaná verze map nebezpečí říčních i přívalových povodní. Redakci FAEI.cz o tom informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP). Mapy jsou nově doplněny o data ministerstva zemědělství, Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, Výzkumného ústavu vodohospodářského a České geologické služby.
Pátá generace map nebezpečí povodně od společnosti Intermap Technologies je zpřístupněna v inovované verzi řešení Aquarius RMA. Mapy je možné dohledat na webových stránkách České asociace pojišťoven. Zdroj: ČAP

Mapy kromě záplavových zón nově obsahují dalších 50 vrstev ohledně např. svahové stability, odtokové linie, eroze, poddolování apod. Do budoucna by se do nich měly promítat další faktory, jako je požár či vichřice. Rozšíření map nebezpečí povodní vzniklo za spolupráce ČAP s ministerstvem zemědělství, Výzkumným ústavem vodohospodářským a dalšími státními institucemi.

„Povodňový model pojišťoven je unikátním nástrojem, který již řadu let neslouží jen pojišťovnám, ale informace o rizicích povodní našly uplatnění např. i na realitním trhu. Rozšíření sledovaných dat v rámci povodňových map má velký celospolečenský přínos,“ informoval redakci FAEI.cz výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

PSALI JSME:
Pozor na koupi chaty v záplavové oblasti. Pojištění nemovitosti může nemile překvapit

„Je to naše reakce na klimatické změny, kdy chceme klást důraz na prevenci lokálních povodní v souvislosti s častějšími přívalovými dešti. Nově se zaměříme na vyhodnocování a dohlížení nad odpovědným chováním zemědělců. Další mapové vrstvy nám zase pomohou zlepšit spolupráci s obcemi, zejména při plánování protipovodňových opatření v krajině,“ dodal Matoušek.

Nové datové vrstvy obsahují informace o erozi, odtokových liniích, sesuvech a svahové nestabilitě, doporučených krajinářských a vodohospodářských opatřeních atd. Od jejich propojení na jednom místě si autoři slibují posílení tlaku na zdravější krajinu, zadržování vody v ní a posílení biodiverzity.

PSALI JSME:
Co dělat, když živly poškodí majetek? Jak se správně pojistit?

„Například erozní vrstva pomůže kontrolovat dodržování tzv. erozní vyhlášky a činnost zemědělců. Až 80 procentům erozních událostí lze zabránit. To je významná prevence majetkových škod, ale i škod na bonitě půdy,“ sdělil naší redakci Adam Voldán, expert projektu Mojžíš České asociace pojišťoven. Dalším příkladem konkrétního využití map nebezpečí povodní je kontrola dodržování vodního zákona.

„Česká krajina se mění a s klimatickou změnou vstupují do hry nová rizika. Naším úkolem je tato rizika nejen definovat, rozumět jim pro správnou ochranu našich klientů, ale aktivně se zasazovat o předcházení následků katastrof. A když už nastanou, tak i moci správně označit jejich příčiny,“ vysvětlil Matoušek.

PSALI JSME:
Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

„Zjednodušeně – někdy možná za následky přívalového deště nemůže ani tak počasí, ale spíše zemědělec. Množí se případy obcí, které jsou zaplaveny bahnem i po normální letní bouřce, čistě jen díky tomu, že zemědělec zasel např. kukuřici tam, kde neměl. Takovým případům chceme ve spolupráci se státními institucemi předcházet,“ dodal výkonný ředitel asociace pojišťoven.

Povodňové mapy by se do budoucna měly rozšiřovat o další rizika, jako je třeba požár v krajině nebo vichřice. Do budoucna jsou v plánu také analytické vrstvy. Jako první se připravuje propojení na již digitalizovanou a zhuštěnou síť měřících stanic Českého hydrometrického ústavu. To pomůže lépe popsat zejména rizika krupobití a vichřic, ale nabízí se i další automatizace a zrychlení využití dat.

PSALI JSME:
Pojišťovny se letos kvůli i kvůli povodním opět „prohnou“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB