Nová data signalizují uzdravování ekonomiky. Začíná maličký růst

Názor
Průmyslová produkce v prosinci meziročně reálně klesla o 0,7 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 2,8 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,9 procenta. To je hlavní zpráva dat aktuálně zveřejněných Českým statistickým úřadem. V jedné větě řečeno, za poklesem průmyslu stojí drahá energie. Firmy nejsou s takovými cenami schopny konkurovat.
Bez automobilek by na tom byl český průmysl ještě mnohem hůř. To je alarmující, protože právě u automobilek lze v Evropě do budoucna očekávat velké problémy. Ilustrační foto: Škoda Auto

Mírný pokles průmyslu ukazuje, že rok 2023 byl pro ČR ztracený. Jsme na tom hůř, než jsme byli. Bez automobilek by na tom byl průmysl ještě mnohem hůř. To je alarmující, protože právě u automobilek lze v Evropě do budoucna očekávat velké problémy. Až moc komponentů přichází z Číny. Velká přidaná hodnota je tak jinde než v Evropě. To je třeba změnit. Zatím ale nevíme jak. V Číně to prostě vychází levněji.

Velmi zajímavá je struktura nových zakázek. Zahraniční zakázky rostou o 1,5 procenta, zatímco domácí klesají o 0,2 procenta. To ukazuje, že česká ekonomika stále trpí mírnou recesí a nahoru ji tlačí zahraničí. Tady je přitom mnoho ekonomů skeptických k budoucímu růstu Německa jako našeho hlavního obchodního partnera. Je tedy otázkou, zda se pozitivní zahraniční vývoj udrží.

Pro výhled do budoucna nejsou ani tak důležitá meziroční srovnání, ale meziměsíční. Krátká srovnání totiž ukazují poslední změny trendu mnohem rychleji než meziroční. Tady bych tedy podtrhl nečekaný meziměsíční růst o 2,7 procenta. Ještě v listopadu meziměsíčně průmysl padal o 1,4 procenta. Přechod ze záporných do kladných čísel indikuje, že se v ekonomice něco mění k lepšímu.

To ostatně pozorujeme třeba i v maloobchodu. To mě utvrzuje v tom, že rok 2024 bude lepší než rok 2023. Nicméně to zlepšení bude podle mě jen mírné a ministerstvo financí bude opět donuceno snížit svůj odhad budoucího růstu. Z pohledu jednotlivých odvětví očekávám největší propad v chemickém průmyslu, hutnictví, slévárenství a sklářství.

PSALI JSME:
Český průmysl je na tom nejhůře od covidu. Vyhrabe se z krize?

Problémem je, že vnější prostředí nebude pro nás příznivé. Poslední data Eurostatu říkají, že průmysl celé EU meziročně poklesl o 5,5 procenta. Někde je to přitom šílené. Irský průmysl klesl o 34 procent. Pro nás nejdůležitější německý průmysl poklesl o 3,9 procenta.

Stavební výroba je jeden velký průšvih

Stavební produkce v prosinci meziročně klesla o 4,6 procenta, meziměsíčně byla ale vyšší o 1,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 7,5 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 62,4 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 16,5 procenta bytů méně, dokončeno bylo o pět procent bytů více.

To přináší podobnou informaci jako v průmyslu. Rok 2023 byl ztracený. Nicméně meziměsíční data přinášejí naději na zlepšení. Trh se začíná zotavovat s tím, jak se všichni připravují na snížení úrokových sazeb České národní banky a následný růst objemu poskytnutých hypoték, který se časem přetaví ve vyšší výstavbu. Jenže není to tak růžové, jak se může zdát.

Stavební povolení mluví o tom, jak se investoři chystají stavět. Pokles počtu povolení o 7,5 procenta je varovný. Nové peníze nejspíš nepůjdou do více developerský projektů, ale na nákup dosud neprodaných nebo rozestavěných bytů. Tomu odpovídá i statistika zahájených bytů. Těch bylo meziročně méně o 16,5 procenta. To signalizuje jen velmi pomalé oživení nových projektů. Rok 2024 bude ještě nudný. Zajímavý bude až rok 2025. Tady je otevřený prostor pro větší zdražení nemovitostí.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví má za sebou jeden z nejhorších roků, bydlení zdraží

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý březen v českém průmyslu

Březnové výsledky českého průmyslu jsou jednoznačně slabé, ale vlastně ne překvapivé. O špatné kondici našeho největšího odvětví už řadu měsíců napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. Základní …

Další výrazný přebytek obchodní bilance

Obchodní bilance byla v březnu ve výrazném přebytku 39,3 miliardy korun a výrazně tak překonala naší i tržní prognózu. Tento výsledek byl dokonce větší než již tak silný únorový výsledek, který byl nyní ještě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB