Stavebnictví má za sebou jeden z nejhorších roků, bydlení zdraží

Analýza
Po dvou letech růstu se české stavebnictví v uplynulém roce propadlo. A to nikoli nevýrazně, ale o celých 2,6 procenta, jak dokládají údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které má redakce FAEI.cz k dispozici. Podle předních českých ekonomů a analytiků by to do budoucna mohlo přinést další zdražování bydlení.
Stavebnictví včetně bytové výstavby není v dobré kondici a ani výhled na letošní rok není příliš pozitivní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stavebnictví má za sebou jeden z nejhorších roků dekády, připomněl v komentáři pro FAEI.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Banka. „Jde o nejslabší výkon tuzemské stavební výroby od covidového roku 2020 a zároveň o třetí nejhorší výsledek uplynulých deseti let. Kromě loňska a zmíněného roku 2020 se stavebnictví v uplynulé dekádě propadlo už jen roku 2016,“ uvedl Kovanda.

Připomněl, že poprvé od roku 2016 loni kleslo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství. „Pozemní stavitelství se potýkalo zejména s dopady vysokých úrokových sazeb, které ochromily investiční aktivitu ve stavebnictví či developmentu, ale také poptávku po nemovitostech, například prostřednictvím zdražení a vysokých sazeb hypoték,“ řekl Kovanda.

Důraz vlády na konsolidaci veřejných rozpočtů a neochota krajů a obcí investovat více ze svých dlouhodobě budovaných přebytků pak zásadně přispěly k tomu, že se propadlo také inženýrské stavitelství.

PSALI JSME:
„Šílená čísla.“ Krize stavebnictví trvá, přinese letošek oživení?

„Loňská slabší aktivita v oblasti výstavby rezidenčních nemovitostí v příštích letech zesílí tlak na růst cen nemovitostí a bydlení obecně, zatímco neochota více investovat do inženýrských projektů zvyšuje vnitřní dluh České republiky,“ zdůraznil Lukáš Kovanda, podle něhož by letos mohlo stavebnictví opět vykázat růst okolo 1,5 procenta.

Deficit bytového fondu

O špatném roku pro české stavebnictví hovoří také Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. Připomněl, že propad stavební výroby na konci roku ještě zrychlil – oproti prosinci 2022 o 4,6 procenta.

„Stavební úřady během loňského roku vydaly o 10,1 procenta stavebních povolení méně než před rokem. Počet 77 399 vydaných stavebních povolení je podle ČSÚ nejnižší od roku 2015. Propadla se také bytová výstavba, statistici za loňský rok evidují 35 700 zahájených bytů, což představuje meziroční pokles o 15,5 procenta,“ uvedl pro FAEI.cz Korec.

Například v Praze se loni začalo stavět 4 846 nových bytů, což je o více než tisíc méně než v roce 2022. Statistici evidují dalších 847 zahájených bytů v rámci změny dokončených staveb, což je o něco více než předloni, kdy takových bytů bylo 621. Deficit bytového fondu v Praze se i tak opět zvýšil.

PSALI JSME:
Nečinnost úředníků dělá z Pražanů Středočechy

„Pokud zůstaneme pouze u zcela nové výstavby bytů, uhájil loni první místo Středočeský kraj, kde se začalo stavět 5 176 nových bytů. Pouhé tři byty rozhodly o tom, že jižní Morava skončila na třetím místě, když zde statistici napočítali celkem 4 843 zahájených nových bytů. Tedy o zmiňované tři byty méně než v Praze,“ konstatoval Evžen Korec.

Složitá stavební legislativa

České stavebnictví podle něj táhne ke dnu hned několik zásadních problémů. Tím prvním je neuvěřitelně složitá stavební legislativa, která místo toho, aby zjednodušovala povolování nových staveb, je pouze komplikuje a oddaluje.

„V polovině letošního roku sice vstoupí v plnou účinnost nový stavební zákon, který by měl povolovací proces zjednodušit a výrazně zrychlit, jeho vliv se však projeví až s odstupem,“ řekl Korec.

Zásadní komplikace způsobil také enormní růst cen stavebních prací a materiálu, což dokládá mimo jiné to, že loni sice klesl počet stavebních povolení, avšak orientační hodnota těchto staveb meziročně vzrostla o 16,8 procenta.

PSALI JSME:
Stavební práce loni zdražily o šest procent

„Nedostatek pracovních příležitostí ale v poslední době přiměl stavební firmy, aby u větších zakázek nabídly o něco lepší ceny. Zda půjde o změnu dosavadního trendu zdražování, však teprve uvidíme,“ sdělil Evžen Korec.

Nemalé problémy při plánování a realizaci staveb působí také zastaralé územní plány mnoha velkých měst včetně Prahy či Brna. Kvůli vyčerpání rozvojových ploch se například v hlavním městě takřka všechna nová bytová výstavba řeší takzvanými dílčími změnami územního plánu, což výstavbu opět výrazně protahuje.

„Bez tohoto procesu by se ale v Praze aktuálně nepostavil téměř žádný nový bytový projekt. Vyřešení tohoto problému a schválení nového územního plánu s dostatkem stavebních ploch pro přirozený rozvoj města je však stále v nedohlednu,“ poznamenal Korec.

Obává se, že všechny vyjmenované problémy budou tuzemské stavebnictví táhnout ke dnu také v letošním roce. „Neočekávám proto, že by v nejbližší době došlo k zásadnímu obratu a oživení. Přitom na nedostatek nových bytů i stále nedokončenou infrastrukturu doplácíme úplně všichni,“ dodal Evžen Korec z Ekospolu.

PSALI JSME:
Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Nedostatek pracovníků

Petr Dufek, hlavní ekonom Banka Creditas, přidal další problém českého stavebnictví, kterým je nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků. „Překážek růstu však bylo jistě více, včetně celkově slabé ekonomiky a s ní spojené slabší poptávky po nových bytech a komerčních realitách,“ uvedl pro FAEI.cz Dufek.

Dodal, že nových bytů se aktuálně staví asi tak málo, jako v době covidu. „Boom výstavby, který pak následoval, neměl dlouhého trvání, když jej zastavila inflace a drahé peníze vedoucí k odkládání nových projektů. O byrokratických překážkách rozjezdu výstavby snad není třeba ani mluvit,“ konstatoval ekonom.

Výhled na letošní rok není jednoznačný. Z pohledu zakázek situace na první pohled nevypadá dramaticky, i když jsou vidět poněkud slabší objednávky u inženýrské výstavby.

„Příliš přesvědčivá nejsou data ani u nových stavebních povolení u bytové výstavby, takže je vidět, že pomyslnou zatáčku zatím nevybrala ani tato část stavebnictví. Situace se ovšem může v průběhu roku začít měnit s tím, jak budou korigovat vstupní ceny a zlevňovat peníze,“ uvedl Petr Dufek z Banky Creditas.

PSALI JSME:
Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání

Také podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka je kondice stavebnictví odrazem situace v celém národním hospodářství. Letos proto vypadá situace pro stavební o něco lépe, takže by obor mohl opět nabrat vzrůstající trend, byť nebude nikterak velký. „Stavební produkce by podle naší prognózy měla vzrůst o 1,7 procenta,“ uvedl pro FAEI.cz Vejmělek.

Bariérou růstu bude i nadále nedostatek zaměstnanců. „Významnou překážkou také zůstává nedostatek stavebního materiálu, což souviselo s narušenými výrobními a dopravními řetězci, kde i přes aktuální riziko zhoršené geopolitické situace na Blízkém východě předpokládáme pokračující normalizaci jejich fungování.

To podporuje i cenový vývoj, kde výrazné inflační tlaky zejména roku 2022 a částečně i 2023 jsou zřejmě již za námi,“ poznamenal Vejmělek, podle něhož ale přetrvává nepříznivá situace na trhu rezidenčního bydlení.

PSALI JSME:
Zájem o nájemní bydlení neklesne ani letos, čekat lze zdražení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB