Nová data zamotala centrálním bankéřům hlavu

Názor
Duben přinesl únorová data z reálné ekonomiky. Nezklamala, nicméně ani zatím nerozlouskla otázku, zda mělká recese, kterou jsme pozorovali ve druhé polovině loňského roku, opravdu skončila. Naše lednová prognóza s tím počítá, když předpokládáme ten nejmenší možný mezičtvrtletní růst o 0,1 procenta.
Nová data zamotala centrálním bankéřům hlavu. Ilustrační foto: ČNB

Pravdou je, že vnímáme první vlaštovky naznačující, že to nejhorší má česká ekonomika v tomto hospodářském cyklu za sebou. Již několik měsíců patrný výrazný pokles cen energetických komodit na trzích se pomalu, nicméně jistě začíná podepisovat na tom, že nejnižší úroveň spotřebitelské nálady od měnové a bankovní krize konce 90. let je za námi.

Statistiky maloobchodních tržeb odhalují citlivost domácností na ceny. Co se v reálné ekonomice nemění a co v současném inflačním prostředí nabývá na významu, to je trh práce. Loňská mělká recese se v podstatě nijak nepodepsala na poklesu zaměstnanosti, zvýšená inflační očekávání se však promítají do mzdové dynamiky.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost českou ekonomiku nepálí

Z tohoto pohledu statistická data za únor našim centrálním bankéřům přinejmenším zamotala hlavu. My před rizikem přenosu zvýšených inflačních očekávání do mezd varujeme již několik čtvrtletí. Česká národní banka (ČNB) ve své aktuální prognóze předpokládá pro první kvartál průměrný růst nominálních mezd v tržních odvětvích o 9,1 procenta.

V průmyslu za první dva měsíce letošního roku průměrný růst přesáhl deset procent, ve stavebnictví se pak blíží dokonce 15 procentům. Ve Škodě Auto si podle zpráv odbory vyjednaly růst tarifních mezd o 10,1 procenta plus bonusy.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský trh práce je přehřátý, firmy nemají kde brát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB