Nezaměstnanost českou ekonomiku nepálí

Názor
Nezaměstnanost není určitě to, co by pálilo českou ekonomiku – svědčí o tom data, která tento týden zveřejnil úřad práce. Březnová míra nezaměstnanosti klesla na 3,7 procenta z únorových 3,9 procenta. S nástupem jarních měsíců totiž došlo ke každoročnímu rozjezdu sezonních prací, což se promítlo do poklesu nezaměstnanosti.
Nezaměstnanost není určitě to, co by pálilo českou ekonomiku – svědčí o tom data, která tento týden zveřejnil úřad práce. Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Týká se to zejména odvětví, jako jsou stavebnictví, lesnictví či zemědělství. Navzdory tomu, že česká ekonomika je v technické recesi, když v loňském čtvrtém čtvrtletí klesla mezikvartálně o 0,4 procenta, nedošlo k masivnímu propouštění.

Firmám se totiž podařilo zvládnout růst cen energií a neplánují výrazné snižování počtu pracovních míst. Lze tedy očekávat, že nezaměstnanost zůstane na velmi nízké úrovni i po celý letošní rok. Česká ekonomika má přitom dlouhodobě velmi nízkou míru nezaměstnanosti – pro srovnání míra nezaměstnanosti v eurozóně za únor dosáhla 6,6 procenta.

PSALI JSME:
Sezónní pokles nezaměstnanosti

To, co je pro firmy spíše problém, je tlak na růst mezd kvůli vysoké inflaci a nedostatek kvalifikované pracovní síly. Jednou z cest, jak tomu čelit je vytvoření efektivnějšího systému částečných pracovních úvazků, vytváření lepších podmínek pro skloubení rodičovství a práce.

A také podpora zaměstnávání lidí 55+, otevření pracovního trhu cizincům pro méně kvalifikované pozice, o které Češi nemají zájem, a hlavně kvalitní systém rekvalifikací a celoživotního vzdělávání, který bude navázaný na potřeby zaměstnavatelů.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský trh práce je přehřátý, firmy nemají kde brát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Náběh sezónních prací snižuje nezaměstnanost

Pokles nezaměstnanosti pokračoval i v květnu, kdy se snížila míra nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Hlavním důvodem tohoto snížení je pokračující nábor na sezónní práce v zemědělství …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.