Nezaměstnanost českou ekonomiku nepálí

Názor
Nezaměstnanost není určitě to, co by pálilo českou ekonomiku – svědčí o tom data, která tento týden zveřejnil úřad práce. Březnová míra nezaměstnanosti klesla na 3,7 procenta z únorových 3,9 procenta. S nástupem jarních měsíců totiž došlo ke každoročnímu rozjezdu sezonních prací, což se promítlo do poklesu nezaměstnanosti.
Nezaměstnanost není určitě to, co by pálilo českou ekonomiku – svědčí o tom data, která tento týden zveřejnil úřad práce. Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Týká se to zejména odvětví, jako jsou stavebnictví, lesnictví či zemědělství. Navzdory tomu, že česká ekonomika je v technické recesi, když v loňském čtvrtém čtvrtletí klesla mezikvartálně o 0,4 procenta, nedošlo k masivnímu propouštění.

Firmám se totiž podařilo zvládnout růst cen energií a neplánují výrazné snižování počtu pracovních míst. Lze tedy očekávat, že nezaměstnanost zůstane na velmi nízké úrovni i po celý letošní rok. Česká ekonomika má přitom dlouhodobě velmi nízkou míru nezaměstnanosti – pro srovnání míra nezaměstnanosti v eurozóně za únor dosáhla 6,6 procenta.

PSALI JSME:
Sezónní pokles nezaměstnanosti

To, co je pro firmy spíše problém, je tlak na růst mezd kvůli vysoké inflaci a nedostatek kvalifikované pracovní síly. Jednou z cest, jak tomu čelit je vytvoření efektivnějšího systému částečných pracovních úvazků, vytváření lepších podmínek pro skloubení rodičovství a práce.

A také podpora zaměstnávání lidí 55+, otevření pracovního trhu cizincům pro méně kvalifikované pozice, o které Češi nemají zájem, a hlavně kvalitní systém rekvalifikací a celoživotního vzdělávání, který bude navázaný na potřeby zaměstnavatelů.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský trh práce je přehřátý, firmy nemají kde brát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce …

Další pokles nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo čtyř procent, ale s nástupem teplejšího počasí jsme očekávali jeho postupný pokles. Tuto hypotézu potvrdily výsledky Úřadu práce, podle nichž …

Sezónní pokles nezaměstnanosti

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zveřejněných tento týden se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila na 3,7 procenta, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.