Novela zákona o nemocenském pojištění: Prodloužení otcovské dovolené

Názor
Novela zákona o nemocenském pojištění letos přináší změny zejména v otázce ošetřovného a nároku na tzv. otcovskou dovolenou. Nově budou moci čerpat krátkodobé ošetřovné i blízcí příbuzní, kteří nebydlí s nemocným v jedné domácnosti, ale pouze se o něj po dobu nemoci starají. Mezi tyto osoby patří např. prarodiče, sourozenci, rodiče manželů atd.
Tzv. otcovská dovolená byla letos novelou zákona prodloužena z jednoho týdne na dva. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na dlouhodobé ošetřovné by díky změnám mělo dosáhnout více lidí. Po novele se podmínka nároku na dlouhodobé ošetřovné spočívající v hospitalizaci nemocného zkrátila ze sedmi kalendářních dní na čtyři. V případě nevyléčitelně nemocných odpadla podmínka hospitalizace úplně.

Co se týká úprav „otcovské“, tak podpůrčí doba byla prodloužena z jednoho týdne na dva. Novela také prodlužuje období, ve kterém může otec nastoupit na tzv. otcovskou dovolenou, a to za situace, kdy je novorozenec během prvních šesti týdnů života hospitalizován. O tuto dobu se prodlouží období, kdy může nastat nástup na „otcovskou“.

Autorka je advokátka AK Noerr
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jaká je v Evropě mateřská dovolená? Stejné povinnosti, jiný čas i peníze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Vítejte, a držte si kabáty!

Je to pěkný podraz na zákaznících, říkáte si možná. S nástupem chladných měsíců v provozovnách oprášili cedulky s alibistickým nápisem „Za odložené věci neručíme“. To má patrně znamenat, že provozovatelé restaurací, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.