Novinky Průmyslu 4.0 zavádí podle průzkumu polovina českých podniků

Zatímco polovina českých průmyslových podniků již do svých provozů zavádí prvky Průmyslu 4.0, čtvrtina firem to nemá vůbec v plánu. Vyplývá to z výsledků společného průzkumu inženýrské společnosti DEL a poradenské společnosti BDO, který provedla agentura Ipsos.
Téměř čtvrtina manažerů a majitelů v průzkumu uvedla, že jejich organizace nemá v plánu prvky Průmyslu 4.0 vůbec zavádět. Foto: Pixabay

Za největší překážku zavádění inovací v rámci Průmyslu 4.0 považují manažeři a majitelé průmyslových společností vysokou finanční náročnost a nedostatečnou kvalifikaci svých zaměstnanců. Ve svých firmách se věnují hlavně informačním technologiím a digitalizaci.

Průmysl 4.0 považuje za důležitý 57 % oslovených manažerů a ředitelů českých průmyslových podniků. Polovina dotázaných společností již podniká v souladu s čtvrtou průmyslovou revolucí patřičné kroky a dalších deset procent se na to postupně připravuje. Naopak téměř čtvrtina (23 %) manažerů a majitelů v průzkumu uvedla, že jejich organizace nemá v plánu prvky Průmyslu 4.0 vůbec zavádět. „Dle svých slov je nepotřebují, jsou pro ně komplikované nebo nemají potřebné zdroje,“ komentoval výsledky průzkumu Petr Kymlička z poradenské společnosti BDO.

Produktivita a efektivita

Nejen manažeři, ale také studenti průmyslových technických oborů, od zavedení Průmyslu 4.0 očekávají především vyšší produktivitu a efektivitu. Každý pátý manažer vidí přínosy také ve zvýšení kvality a uvolnění pracovních sil, s čímž se ale ztotožňuje pouze pět procent studentů. Téměř polovina studentů (44 %) naopak považuje uvolnění pracovních sil v podobě možného zániku pracovních míst za jednu z největších bariér implementace Průmyslu 4.0.

Jako brzdu rozvoje častěji zmiňují pouze nákladovou náročnost. To potvrzují i majitelé a manažeři průmyslových firem, které se při změnách v rámci Průmyslu 4.0 zaměřují na zjednodušení IT infrastruktury. Přestože studenti v průzkumu vyjádřili obavy nad úbytkem pracovních míst, nejčastěji uváděli, že by z prvků čtvrté průmyslové revoluce ve svých firmách zavedli především robotizaci a automatizaci.

Aktuálně prezentovaná data z loňského průzkumu firem DEL a BDO je však třeba brát s rezervou. Letos v březnu obě firmy na základě téhož průzkumu totiž informovaly o „překvapujícím zjištění“, že „téměř 80 % studentů neví, co je Průmysl 4.0 a že více než polovina jich toto označení ani nikdy neslyšela“. Dotazování také ukázalo, že o termínu označujícím čtvrtou průmyslovou revoluci dosud neslyšelo ani 30 % manažerů a majitelů českých průmyslových firem. Podrobněji v backlinku níže.

PSALI JSME:
Průmysl 4.0? Více než polovina studentů o něm ani neslyšela

Podle jiného průzkumu více než 90 % zaměstnavatelů očekává, že robotizace a automatizace výrazně ovlivní jejich podnikání. Prognózy dalšího vývoje se velmi liší, je ale jasné, že změny se nejvíce dotknou lidí s nízkou kvalifikací, kteří vykonávají dobře automatizovatelné manuální činnosti a těch, kteří nejsou schopni nebo ochotni se rychle učit nové věci.

„Některé prognózy tvrdí, že čtvrtá průmyslová revoluce více dopadne na ženy, protože jsou častěji zaměstnány v obchodě, call centrech, administrativě nebo ve finančních službách. Jiní odborníci naopak tvrdí, že více ubydou klasické „mužské“ profese a lépe na tom budou naopak ženy, které jsou častěji zaměstnané ve zdravotnictví, školství a sociálních službách, což jsou obory, kde roboti lidský element nenahradí,“ uvedla před časem ředitelka Profesia.cz Zuzana Lincová.

PSALI JSME:
„Čtvrtá průmyslová revoluce donutí lidi se učit,“ říká Jan Skoták ze společnosti Infosys

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.