Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.
V posledním roce se při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Vyplývá to z průzkumu ČBA. Ilustrační foto: FAEI.cz

V příštím roce osm procent Čechů zvažuje, že si vezme půjčku. Čtvrtina z nich ji plánuje v rozmezí 100 až 200 tisíc korun. Nejčastěji chtějí půjčené peníze využít na rekonstrukci bytu. Ve srovnání s loňským rokem naopak výrazně ubylo lidí, kteří zvažují úvěr kvůli vybavení bytu, spotřební nebo bílé elektronice. Kvůli obavě z rostoucí inflace si v příštím roce neplánuje půjčit 15 procent Čechů.

Zonky informovala o výsledcích svého každoročního průzkumu agentury IPSOS. Podle něj plánuje 60 procent oslovených nakoupit stejně nebo více dárků jako v loňském roce, nejvíce Vánoce zatíží rozpočty rodin s dětmi. Více než polovina domácností se letos chystá kupovat stejně nebo více dárků než v loňském roce. Hlavním důvodem, proč někteří lidé uvažují o půjčce, jsou rostoucí výdaje.

Asociace českých stavebních spořitelen informovala, že stavební spořitelny od ledna 2024 rozšíří své služby i o profesionální dotační poradenství přímo na svých pobočkách či mateřských bank po celé republice. Pro více než polovinu nedostatečně energeticky zabezpečených bytů a domů v Česku jde o obrovskou příležitost na snížení nákladů. Příslušnou novelu zákona už podepsal prezident Pavel.

mBank informovala, že nově nabízí i pro neklienty možnost sjednávání půjček kompletně v on-line prostředí. Dříve zájemci museli smlouvu podepsat v pobočce banky nebo prostřednictvím kurýra. Nyní stačí podat žádost a pomocí své bankovní identity ji potvrdit. Celý proces tak proběhne nepřerušeně například z pohodlí domova.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB