Zájem o stavební spoření byl loni nejvyšší za posledních osm let

Ještě v loni v červenci ČSOB Stavební spořitelna na základě průzkumu tvrdila, že obliba stavebního spoření mírně klesá, ale se začátkem nového roku se ukázalo, že je všechno jinak: Zájem o stavebko byl v roce 2022 nejvyšší za posledních osm let a skupina ČSOB si navíc z tuzemského koláče loni poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření ukousla více než pětinu.
Zájem o stavební spoření byl loni nejvyšší za posledních osm let. Jak to bude se stavebkem do budoucna, není zcela jasné. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuzemské banky v roce 2022 poskytly svým klientům úvěry na bydlení v celkové výši 217 miliard korun. Hypotéky z toho tvořily 163 miliard korun, úvěry ze stavebního spoření 54 miliard korun. A skupina ČSOB poskytla úvěry ze stavebního spoření v objemu 12 miliard korun.

Objem poskytnutých úvěrů stavebními spořitelnami sice nedosahuje výsledků rekordního roku 2021, nicméně jde o jeden z nejlepších výsledků od roku 2010. A je třeba také zmínit, že loni bylo v Česku uzavřeno celkem 570 000 smluv na stavební spoření, což je nejlepší výsledek za posledních osm let.

„Pro velkou část veřejnosti jde o spořící produkt číslo jedna. Dlouhodobě se ukazuje, že aktivní smlouvu o stavebním spoření má téměř třetina Čechů. K zájmu o stavební spoření přispívají také dostupnost úvěrů a jejich příznivé sazby ve srovnání s hypotékou,“ sdělil Vlastimil Nigrin, člen představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Jak to bude se stavebkem do budoucna, není zcela jasné. Ministra financí Zbyňek Stanjura už v polovině srpna uvedl v médiích, že vláda zvažuje zrušení podpory státnímu stavebnímu spoření. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy by šlo o „rozumný krok, po němž podstatná část ekonomů volá již léta“. „Stát by ušetřil přes čtyři miliardy korun ročně,“ dodal Kovanda.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB