Novinky v osobních financích: Desetina lidí si chce letos na vánoční dárky půjčit

Ohlédnutí za tímto týdnem ve světě osobních financí začneme netradičně „průzkumem“, který si u výzkumné agentury Ipsos zadala Česká bankovní asociace (ČBA). Asociace bohužel neinformovala o tom, na jak velkém vzorku tuzemské populace byl „průzkum“ uskutečněn, takže raději budeme používat termín „šetření“.
Zhruba desetina lidí si chce letos na vánoční dárky půjčit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z šetření vyplynulo, že Češi za Vánoce v průměru utratí 12 700 korun. Zhruba desetina respondentů si letos chce na dárky půjčit, a to v průměru 10 600 korun, přestože 95 procent dotázaných si myslí, že půjčka na vánoční dárky není obecně dobrý nápad. Dvě třetiny Čechů, kteří mají s půjčkou na Vánoce zkušenost anebo si letos půjčit plánují, by si na Vánoce nepůjčily více než deset tisíc korun.

Rozdíly v ochotě české populace půjčit si na Vánoce jsou vidět mezi jednotlivými sociodemografickými skupinami, kdy nejčastěji by půjčku využili mladí lidé mezi 27-35 lety a zároveň lidé s nižším vzděláním.

„To koresponduje s obecnými poznatky týkající se finanční gramotnosti populace, kde se nakládání s penězi ukazuje jako klíčová proměnná ve vztahu ke vzdělání,“ informoval Michal Straka z agentury Ipsos.

PSALI JSME:
Vánoce na dluh. Češi si letos půjčují častěji než dříve

ČBA tento týden s jednodenním zpožděním oproti konkurenčním hypotečním indexům společností Fincentrum a Broker Consulting informovala o svém Hypomonitoru za říjen. Banky podle něj v říjnu poskytly hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 40 miliard korun. Z tohoto objemu tvoří přes devět miliard refinancované hypotéky. Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v říjnu vzrostla na 2,54 ze zářijových 2,43 procenta.

K tzv. milostivému létu nám tento týden zaslalo informace hned několik institucí. Klienti Komerční banky a dceřiných společností ESSOX a Modrá pyramida stavební spořitelna, kteří se dostali do exekuce v důsledku nesplácení svých úvěrů, mohou do konce ledna 2022 požádat o možnost zaplatit bance pouze jistinu úvěru. „Veškeré příslušenství a náklady spojené s nesplácením závazků klientům odpustíme,“ informovala skupina KB.

Česká spořitelna se také připojila ke kampani Milostivé léto a svým nabízí klientům v exekuci odpuštění části dluhu. Klienti s nesplaceným dluhem vůči bance, který je již vymáhán v rámci exekuce, mají nyní možnost splatit pouze původní dlužnou částku – tzv. jistinu a banka jim následně odpustí zbývající část dluhu.

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky měsíc od měsíce klesá. Trh se připravuje na skokový propad

Spořitelna nyní oslovuje více než 12 tisíc klientů v exekuci pomocí SMS zpráv. Spustila také speciální linku 956 777 385, kde se klienti dozvědí výši jistiny ke splacení a účet, na nějž mají dlužnou jistinu zaplatit. Po zaplacení jistiny se pak již banka postará o veškerou komunikaci s exekutory a zajistí vymazání zbývajícího dluhu a ukončení exekuce klienta.

Také Zdravotní pojišťovna RBP informovala o své účasti v celostátní aktivitě nazvané Milostivé léto. V termínu od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 umožní dlužníkům ukončit exekuční řízení pouhým zaplacením původní vymáhané částky a jednorázového poplatku exekutorovi ve výši 907,50 Kč včetně DPH. Ten pak následně ukončí samostatnou exekuci na penále, které jim bude odpuštěno a jednou pro vždy umazáno.

Moneta uvedla, že od této soboty zvyšuje úrokové sazby svých spořicích účtů a nabízí zhodnocení 2,5 procenta ročně. Klienti tak mohou úročit své úspory do jednoho milionu korun uvedenou sazbou, a to bez jakékoliv další podmínky. Zvýšení sazeb u spořicích účtů předcházela úprava zhodnocení termínovaných vkladů, když banka začátkem listopadu nabídla totožnou úrokovou sazbu 2,5 procenta ročně.

PSALI JSME:
Začíná dluhová amnestie. Ale ne všem!

Společnost Essox uvedla, že spustila novou službu pro e-shopy a jejich zákazníky, tzv. Rozloženou platbu. Úhradu za zboží v ceně od dvou do 15 tisíc korun díky ní mohou klienti zaplatit ve dvou, třech nebo čtyřech splátkách. Za rozloženou platbu, která je s nulovým navýšením, nebudou platit žádné poplatky. Nová platební metoda se postupně začne objevovat u partnerských e-shopů společnosti.

Komerční banka informovala, že je jednou z prvních finančních institucí v České republice, kde si klienti mohou prostřednictvím bankovní identity otevřít běžný účet. Novinku banka spustila od poloviny listopadu. Banka dále uvedla, že nově spouští službu BankID SIGN, která klientům v komerčních službách podepisovat smluvní dokumenty na úrovni zaručeného digitálního podpisu.

Fintech Mall Pay informoval, že s jeho kartou je nově možné platit i prostřednictvím nejdostupnějšího NFC náramku Xiaomi Mi Band 6 NFC. Vložit kartu lze bez nutnosti využívat aplikace třetích stran. Uživatelé s každým placením získají zdarma prodlouženou záruku, pojištění nakupovaných produktů nebo posunutou splatnost až o 50 dní.

PSALI JSME:
MALL Pay získal licenci od ČNB, má připravené vlastní karty a prémiové účty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.