Začíná dluhová amnestie. Ale ne všem!

Poradna
Chcete se zbavit letitých dluhů? Přepadá vás pocit marnosti, že kvůli penále a dalším sankcím původně přijatelná pokuta nabobtnala do až neřešitelných rozměrů? Pak nastal váš čas, protože koncem října začíná tříměsíční dluhová amnestie. Jako součást novely exekučního řádu dostala poněkud zavádějící označení milostivé léto.
Od 28. října budou mít statisíce lidí velkou šanci zbavit se dluhů, které jim přerostly přes hlavu a vyvolaly exekuci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Během tří měsíců stačí zaplatit původní dluh nebo jeho zbývající část, navrch poplatek 908 korun za ukončení exekuce a hrozba končí. Ale pozor, netýká se to všech dluhů!

Výhodu milostivého léta totiž může využít pouze člověk, který si „nasekal“ dluhy vůči státní správě. Vypadá to jako výrazné omezení, ale i tak je to atraktivní příležitost pro soustu lidí, protože se jedná nejen přímo o stát, kraje či obce, ale také všechny instituce s podílem státu.

Tedy mj. o některé zdravotní pojišťovny (mj. VZP, pozn. aut.), ale i dopravní podniky či organizace spravující státní či obecní byty, dále Lesy ČR, ČEZ, Českomoravskou záruční a rozvojovou banku apod., knihovny, státní školy a nemocnice, veřejnoprávní média atd.

Tříměsíční neopakovatelná šance

Od 28. října budou tedy mít statisíce lidí velkou šanci se dluhů, které jim přerostly přes hlavu a vyvolaly exekuci, zbavit. Budou je moci umazat během následujících tří měsíců až do 28. ledna 2022, přičemž tyto dluhové prázdniny budou patrně neopakovatelnou příležitostí.

Kromě toho, že jde výlučně o dluhy vůči státní správě, najdeme ještě několik podmínek. Žadatelé o dluhovou amnestii nesmějí být v procesu oddlužení a úlevu nelze uplatnit na daňové a správní exekuce, což jsou především nedoplatky na daních či výživném, majetkové tresty za úmyslný trestný čin, ale také např. pokuty za znečišťování životního prostředí, provedení černé stavby apod.

Milostivé léto se vztahuje pouze na pohledávky vymáhané soudním exekutorem. A co když dlužníka tato amnestie inspirovala uhradit pohledávku, která se ještě do rukou exekutora nedostala?  Měl by se obrátit na svého věřitele co nejdříve, i bez ohledu na dluhovou amnestii, protože sankce by se na pohledávce měly zatím projevit minimálně.

Kolik se vlastně platí?

Jak však mají postupovat dlužníci, pokud se chtějí zbavit drahého příslušenství (penále, úroky apod.), které může původní dluh navýšit až na mnohonásobek? V první řadě si zjistit přesnou výši svého původního závazku, protože např. od udělení pokutu za černou jízdu už mohly uplynout roky a podle současné výše dluhu se kvůli sankcím už asi zjistit nedá.

PSALI JSME:
Dlužníci nebudou muset vrátit ani korunu! Neslýchané, říká prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk

Od výše původního dluhu si dlužníci odečtou vše, co už kdysi zaplatili, případně co bylo uhrazeno v rámci probíhající exekuce. To se nejlépe zjistí u exekutora buď prostřednictvím písemného dotazu, případně žádosti o nahlédnutí do spisu o probíhající exekuci. Čím dříve, tím lépe, protože vyřízení bude nějaký čas trvat.

Nezapomínat na poplatek

Neznamená to však, že se již uhrazená část pohledávek od původní jistiny (dluhu) automaticky odečte, protože exekutor mohl již zaplacené finanční prostředky použít nikoli k úhradě samotného dluhu, ale na umoření jeho příslušenství, takže dluh zůstává v původní výši.

Co v opačném případě, kdy byl přednostně uhrazen dluh a zbývá zaplatit jen příslušenství? Tam by sice podle zákona měla už platit amnestie, ale až po uhrazení nákladů 908 Kč za ukončení exekuce.

PSALI JSME:
Neplatiči už nemusí vrátit ani korunu a dům jim stejně zůstane. Máme nové protiexekuční paragrafy

Přesnou výši závazku a jeho složení se tedy vyplatí neodhadovat, ale zjistit co nejdříve přímo u exekutora. Důležité je uvést přesnou adresu, kam má směřovat odpověď, a vyžádat si číslo účtu pro zaslání platby.

Peníze i upozornění

Komu se posílají peníze? Jistina (původní dluh, případně snížený o již zaplacenou část) a poplatek za ukončení exekuce přímo exekutorovi. Nezbytné je exekutora prokazatelně (písemně) informovat, že dlužník postupuje podle části 2, čl. IV, odst. 25, zákona č. 286/2021 Sb.

Bez tohoto upozornění totiž exekutor může tento dlužníkův krok považovat za průběžnou splátku dluhu, pokud je však o využití milostivého léta takto informován, musí peníze využít podle dlužníkova přání a zbytek dluhu bude smazán. Exekuce tak bude ukončena a pro dlužníka to znamená návrat do běžného finančního života.

PSALI JSME:
Dluhová amnestie je správná věc, říká insolvenční správce Oldřich Řeháček

Jen do konce ledna

Všechny náležitosti se však musejí stihnout do 28. ledna 2022. Při splnění podmínek exekutor zastaví exekuci a písemné rozhodnutí o osvobození od placení příslušenství bez zbytečného odkladu zašle bývalému dlužníkovi.

Pro koho by byl tento postup příliš náročný, může využít mj. služeb dluhové linky organizace Člověk v tísni 770 600 800 (v pracovní dny 9 až 17, v případě návštěvy exekutora v domácnosti až do 22 hodin).

Doporučujeme zahájit milostivé léto co nejdříve. Lze očekávat nápor zájemců, který může čekání na reakci exekutora prodloužit, navíc není dluhová amnestie v legislativě popsána právě precizně a hlavně – milostivé léto končí netradičně, zato neodvolatelně 28. ledna 2022.

PSALI JSME:
Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.