Novinky v osobních financích: Hypoteční banky kopírují ČNB

Naši pravidelnou nedělní rubriku novinek v osobních financích tentokrát začneme hypotékami. Nabídkové sazby úvěrů na bydlení podle Fincentrum Hypoindexu v dubnu oproti minulému měsíci opět mírně povyskočily na hodnotu 6,3 procenta ročně.
Většina tuzemského bankovního trhu i nadále kopíruje chování České národní banky a svoje sazby hypotečních úvěrů udržuje na stejné hodnotě. Ilustrační foto: FAEI.cz

Příčinou toho zvýšení je ukončení akčních slev u některých bank. „Nicméně většina bankovního trhu i nadále kopíruje chování České národní banky a svoje sazby udržuje na stejné hodnotě. Vše nasvědčuje tomu, že tento trend bude opravdu trvat, když ne celý letošní rok, tak určitě do jeho poslední čtvrtiny,“ informoval redakci Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Společnost Gepard Finance uvedla, že letos v únoru bylo poskytnuto asi 6,8 miliardy korun hypotečních úvěrů. Z toho necelých šest miliard tvořily nové úvěry a zbylých asi 830 milionů korun připadlo na refinancování. Refinancování zažilo propad nejen v absolutních hodnotách, ale i jako podíl ve vztahu k novým úvěrům. Podíl refinancování kolem 12 procent celkového objemu je poměrně málo.

Společnost Broker Consulting sdělila, že březnové výsledky jejího indexu hypotečních úvěrů potvrdily stagnaci úrokových sazeb u úvěrů na bydlení. Měřená hodnota klesla pouze o pět bazických bodů na 5,89 procenta. Meziročně se hodnota sledovaného indexu zvýšila o 1,59 procentního bodu, ve skutečnosti to znamenalo nárůst sazeb o celých 37 procent.

PSALI JSME:
Hypotéky opět zdražují, jsou skoro nejdražší od počátku milénia

Společnost dále informovala o svém indexu spotřebitelských úvěrů, u nějž v březnu zaznamenala pokles o 0,44 procentního bodu na úroveň 8,89 procenta. Úrokové sazby tak zůstávají nadále stabilní a neměly by se podle expertů příliš měnit ani v následujícím období. Výkyvy by mohl přinést pouze konkurenční boj bank, jejich časově omezené promoční akce a příprava veřejnosti na letní dovolené.

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová informovala, že úvěry klientů padlé banky budou v průběhu dubna převedeny do České spořitelny. V době převodu ještě budou moci úvěroví klienti splácet své úvěry a řešit neodkladné záležitosti týkající se správy převáděných úvěrů přes Sberbank CZ, avšak od 1. května 2023 jim již bude plnou obsluhu poskytovat Česká spořitelna.

mBank uvedla, že nově umožňuje zažádat o půjčku bez papírování i neklientům. Žadatelé o půjčku, kteří u ní nemají zřízený bankovní účet, nemusí nově dokládat své příjmy. Podmínkou je práce na zaměstnanecký poměr a zasílání svého hlavního finančního příjmu na účet jedné z podporovaných bank, a to alespoň po dobu šesti měsíců.

PSALI JSME:
Dobrá zpráva: Česká spořitelna koupí úvěrové portfolio Sberbank

Zjednodušený proces žádosti umožňuje evropská směrnice Payments Service Direction Two (PSD2), díky které mezi sebou banky komunikují přes sjednocené rozhraní. mBank si tak se souhlasem žadatele příjem s danou bankou ověří sama, přičemž získá pouze ty informace, které potřebuje pro vyřízení žádosti.

Společnost Visa informovala, že ve střední a východní Evropě vydala více než 100 milionů tokenů. Tokeny při transakcích nahrazují údaje o platební kartě a mění je na neprolomitelný kód. Každý token je jedinečný, tudíž jej nelze zneužít a díky tomu jsou údaje o kartě chráněny. Tokeny se generují automaticky. Pro jednu platební kartu může být vygenerována celá řada tokenů.

Díky tokenizaci nemusí kupující při každé návštěvě daného e-shopu uvádět údaje o své kartě, čímž je jejich nákup rychlejší a pohodlnější. Obchodníkům zase toto řešení pomáhá snížit míru opuštění nedokončené transakce a zvýšit loajalitu zákazníků. Díky řešením, jako je Click to Pay, navíc spotřebitelé nemusí své karty tokenizovat v každém internetovém obchodě zvlášť.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Už jste slyšeli o Click to pay?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB