Novinky v osobních financích: Odklad splátek se lidem prodražil

Úplně nejvíc zpráv ze světa osobních financí nám do redakce v minulém týdnu přišlo od České spořitelny. Za tu nejzajímavější považujeme v redakci tu, že banka získala od ministerstva vnitra akreditaci, která umožní využívat bankovní identitu k plošné identifikaci lidí v on-line prostoru.
koruna, peníze, kalkulačka_Depositphotos_61230117_s-2019

Česká spořitelna tak může připravovat od počátku příštího roku univerzální „klíč“, jehož prostřednictvím se její klienti budou moci přihlašovat k čerpání různých on-line služeb. Klienti banky tak budou mít možnost přihlašovat se i k nebankovním on-line službám stejně jednoduše, rychle a bezpečně, jako se v současnosti hlásí do svého internetového bankovnictví.

A i tady banka informovala o novinkách – s její aplikací George klíč mohou klienti nově potvrzovat i platby kartou na internetu, tedy veškeré platby kartou v internetových e-shopech. Klienti už tak podle sdělení banky nebudou muset při platbách na internetu přepisovat kódy z potvrzovacích SMS, ale jednoduše platbu potvrdí šestimístným PINem, nebo biometricky, tzn. otiskem prstu či scanem obličeje.

A do třetice – v digitálním bankovnictví George je nyní i stavební spoření od Buřinky. Kromě možnosti si vše pohodlně založit on-line na webových stránkách stavební spořitelny teď mohou klienti České spořitelny nově využít i prostředí internetového nebo mobilního bankovnictví George. Celý proces sjednání stavebního spoření v Georgi zabere jen pár minut, navíc v něm odpadá povinnost vyplňovat veškeré identifikační údaje a nahrávat fotografie dokladů.

PSALI JSME:
Air Bank, Fio banka a Moneta zakládají alianci pro bankovní identitu

Asociace českých stavebních spořitelen informovala, že obliba stavebka roste. Během čtvrtého kvartálu letošního roku se tak znovu dostává na první místo Barometru obliby stavební spoření, jehož obliba oproti minulému čtvrtletí vzrostla o pět procentních bodů. Nejvíce klesla obliba podílových fondů, akcie oproti minulému čtvrtletí stagnovaly. Oba tyto nástroje v posledních měsících citelně zasáhly výkyvy na trzích.

Společnost Broker Consulting ČR informovala, že v říjnu zdolala hranici 11,2 miliardy zprostředkovaných úvěrů na bydlení. Právě během října, kdy konzultanti firmy a pobočky OK Point sjednali hypotéční úvěry a úvěry ze stavebního spoření v objemu 1,5 miliardy, překonala společnost celkový výsledek za rok 2019

Bydlení se věnoval i průzkum NMS Market Research, o němž informovala Hypoteční banka. Co byste dělali, pokud byste měli najednou k dispozici pět milionů korun? Tak zněla klíčová otázka průzkumu. Ukázal, že většina Čechů by myslela na své bydlení. Vůbec nejvíce, téměř dva miliony korun, by z částky investovali přímo do koupě nemovitosti, ale peníze by směřovaly i na rekonstrukci nebo na nové vybavení domácnosti.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Garantovaná sazba hypotéky on-line

ČSOB informovala o tom, že její aplikace DoKapsy, kterou používá více než dvacet tisíc jejích klientů, je nově dostupná pro širokou veřejnost. Na konci tohoto roku tak budou moci i všichni ti, kdo nejsou klienty banky, využívat několik nebankovních služeb, aniž by si v ČSOB museli otevřít účet. V aplikaci lze mít např. uloženy věrnostní karty různých obchodníků, využívat slevy nebo zaplatit za parkování ve vybraných českých a moravských městech.

Provident informoval o výsledcích svého průzkumu. Podle něj jde až třetina jeho úvěrů na údržbu domova (13 % lidí potřebuje zaplatit rekonstrukci, 13 % si půjčuje na vybavení bytu a 11 % na nákup domácích spotřebičů). Podle údajů firmy si na běžný provoz domácnosti za posledního půl roku potřebovalo půjčit šest procent jejích zákazníků. Stejné množství lidí využilo úvěr, když jim chyběly finance na platby za energie.

Raiffeisenbank také informovala o svém průzkumu, z něhož vyplynulo, že Češi nemají problém poskytovat své osobní údaje on-line. Založení běžného účtu on-line je podle průzkumu bezpečné podle 67 procent dotazovaných. 73 procenta by se nebála poskytnout adresu trvalého bydliště, téměř každý druhý (49 procent) rodné číslo a jen o něco méně (48 procent) scan občanského průkazu.

PSALI JSME:
Nesdělujte své citlivé údaje po telefonu, varují banky před vishingem

Podle tiskové zprávy investiční společnost Cyrrus prý Češi během pandemie objevili kouzlo pasivního investování, ale zdá se, že spíše jde o marketing. Firma totiž nově v rámci asset managementu nabízí „all-inclusive“ správu portfolia, kdy se klient o svou investici nemusí nijak starat a vsází na postupné zhodnocování a dlouhodobý růst. A Cyrrus ve zprávě také zmiňuje svou platformu dluhopisového tržiště.

Sberbank nám do redakce minulý týden poslala dvě tiskové zprávy. V té první informuje, že od čtvrtka 3. prosince 2020 obnovuje běžný provoz všech svých poboček a firemních center, které tak budou mít otevřeno dle původní otevírací doby. Banka měla po celou dobu nouzového režimu všechny své pobočky otevřené, pouze zkrátila s ohledem na preventivní opatření dobu otevření. V omezeném režimu fungovala i firemní centra. Uvidíme, jak to bude po dnešním zasedání vlády.

Druhá zpráva se týká nedávného průzkumu banky, který analyzoval vztah české populace k novinkám v oblasti financí a mapoval platební zvyklosti Čechů. Podle něj zpětně hodnotí odklad splátek tři pětiny Čechů (62 %) jako krátkodobé řešení, které lidem i firmám splácení ve výsledku spíše prodražilo. Ještě více respondentů (70 %) jsou pesimisté a myslí si, že lidé budou mít problém se k řádnému splácení svých závazků znovu vrátit.

PSALI JSME:
Se splácením hypotéky může mimořádně pomoci stát. O pomoc je však třeba zažádat

×
  1. Z čeho ty splátky chtějí lidé splácet? Pracující žebrota má před výplatou sotva pětikilo,kolikrát ani to!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru