Novinky v osobních financích: Uzavíráte smlouvy v mobilu pod minutu?

Červnových novinek ze světa osobních financí zatím není, ale přinášíme aspoň těch pár. Jistým spojovacím prvkem mezi nimi je to, že nás banky čím dál tím častěji finančně motivují k tomu, abychom to či ono uzavřeli prostřednictvím mobilu. Důvod se zda být jasný – na displeji mobilu se špatně čtou obchodní podmínky a člověk s mobilem v ruce má také sklon k rychlému, resp. impulzivnímu jednání.
Celý proces on-line sjednání je na pár kliknutí a lze ho zvládnout do jedné minuty. Uzavíráte smlouvy v mobilu pod minutu? Ilustrační foto: Ilustrační foto: Pixabay.com

Prvním příkladem budiž zpráva KB Penzijní společnosti. Sjednání penzijního spoření pomocí mobilní aplikace KB Mobilní banka je prý rychlé a jednoduché. Aplikace je dostupná pro iOS i Android a může ji bezplatně využívat každý bez nutnosti mít účet u Komerční banky.

KB Penzijní společnost dá novým klientům, kteří uzavřou spoření na penzi přes mobil, odměnu v hodnotě 1 000 Kč. Ale jen pokud si budou měsíčně spořit alespoň 500 korun. Akce platí až do konce roku 2021, ačkoli měla skončit už v květnu.

To má v zásadě jen dvě vysvětlení: Buď byla akce dosud tak úspěšná, že by bylo škoda ji ke konci května ukončit, anebo naopak jde o propadák a noví klienti snad do konce roku tak nějak pokryjí aspoň náklady na marketing a reklamu produktu. Ale samozřejmě tohle mohou být jen spekulace a skutečnost je úplně jiná.

PSALI JSME:
Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy

„Pomocí aplikace chceme zpřístupnit penzijko mladým lidem. Ti totiž mají mobil v ruce neustále, a je tak pro ně naprosto přirozené sjednat si jakýkoli produkt právě v něm,“ informoval redakci Lubomír Koňák, člen představenstva KB Penzijní společnosti.

Možná by se ale také budoucí klienti měli u finančního produktu na desítky let zajímat více o investiční strategie a formy výplaty naspořených peněz, než jen o to, kolik kliknutí budou muset na displeji mobilu udělat. Mimochodem – podle jednoho loňského průzkumu studuje podmínky úvěru 70 % lidí alespoň hodinu.

Druhým příkladem je zpráva České spořitelny o tom, že mobilní bankovnictví George klientům nově umožňuje uzavřít jednorázové cestovní pojištění. Klienti prý nemusí nic složitě vyplňovat a celý proces on-line sjednání cestovního pojištění je na pár kliknutí a lze ho údajně zvládnout do jedné minuty.

No jak říkám, v klasické smlouvě budete minimálně minutu hledat, kde jsou výluky pojištění. A možná vám i to samotné přečtení smluvních podmínek zabere nějakou tu minutu navíc. Ale pokud chcete trhat rekordy a zvládnout uzavření cestovka pod minutu, rozhodně mobil neodkládejte.

Ale teď už vážněji. Společnost Broker Consulting informovala o výsledcích dubnového Indexu spotřebitelských úvěrů (viz graf výše, pozn. aut.). Dobrou zprávou je, že po čtyřech měsících pozvolného růstu nabraly průměrné sazby z úvěrů na cokoli opačný směr. V dubnu ve srovnání s březnem došlo k nepatrnému poklesu úrokových sazeb o 0,08 procentního bodu na 6,52 procenta.

S ohledem na to, že Česká národní banka bude již brzy zvyšovat základní úrokové sazby, moc bych na to, že bankovní úroky půjdou ještě dolů, nesázel. Takže ty, kdo aktuálně hledají levnou půjčku nebo refinancování, může zajímat nová zpráva od Sberbank, která od června výrazně snížila sazbu spotřebitelských úvěrů na 1,99 procenta ročně. Stejnou sazbu poskytuje i u konsolidací.

PSALI JSME:
Pro Čechy jsou při výběru půjčky nejdůležitější úroky

Pravda, zájemci o půjčku nebo konsolidaci si musí založit u banky běžný účet, ale pokud jej budou aktivně využívat, dostanou pravidelnou roční odměnu ve výši 1234 korun. Půjčka i konsolidace jsou bez poplatků za zřízení i za vedení a splatnost je až 96 měsíců, resp. až 120 měsíců. Výše půjčky může být od 50 tisíc až do jednoho milionu korun.

Do naší rubriky patří i zpráva balíkového přepravce GLS informující o letošním reprezentativním průzkumu agentury Ipsos. Podle něj při nákupu zboží v e-shopech volí on-line platbu kartou již téměř polovina Čechů (49 %). Nejčastěji mladí lidé ve věku 18 až 26 let (60 %), avšak pandemie covid-19 naučila tento způsob nakupování i starší lidi. Meziročně ve věkové skupině 54 až 65 let došlo k nárůstu o devět procent na letošních 38 %.

Z letošního průzkumu také vyplynulo, že významně klesá množství lidí, kteří zásadně nevyužívají on-line platbu kartou na internetu. Aktuálně za zboží přímo v e-shopech neplatí pouze sedm procent lidí, což je 60% pokles oproti stavu před pěti lety. Zároveň se snižuje množství těch, kdo platí on-line kartou velmi zřídka.

Zdroj: GLS

PSALI JSME:
Kartou v e-shopech platí téměř polovina Čechů

Zavřít reklamu ×
  1. Já patřím k oněm 51 procentům, co v e-shopech kartou neplatí. Stejně jako při placení v kamenném-shopu nedávám pokladnímu do ruky svou peněženku, ať si z ní sám vezme hotovost.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB