Novinky v osobních financích: Varování před malwarem FakeCalls a falešnými půjčkami

Tento týden začneme pravidelnou rubriku o osobních financích netradičně – a sice varováním. Jak upozornil výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies objevil se malware „FakeCalls“, který napodobuje mobilní aplikace finančních institucí a nabízí falešné půjčky s nízkými úrokovými sazbami.
Obětem nemusejí volat přímo kyberzločinci; malware dokáže přehrát předem nahranou zvukovou stopu imitující pokyny z banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o podvod, jehož cílem je vylákat z obětí informace o platebních kartách. Jakmile si uživatel podvodnou aplikaci stáhne a projeví zájem o půjčku, kyberzločinci zavolají na telefonní číslo oběti a vydávají se za zástupce finanční instituce. Novým vishingový malwar se dosud zaměřoval na oběti v Jižní Koreji, ale i čeští uživatelé by si na tyto nebezpečné triky měli dávat pozor.

Air Bank uvedla, že její klienti si nově při sjednávání nové hypotéky nebo při převádění hypotéky z jiné banky mohou nově vybrat z pěti různě dlouhých období fixace. Vedle stávajících fixací na pět, sedm a deset let přidává banka možnost zafixovat si úrok také jen na dva a tři roky. Jde o reakci na poptávku klientů, kteří očekávají, že v horizontu dvou až tří let úrokové sazby výrazněji klesnou.

ČSOB informovala o výsledcích průzkumu ohledně bydlení. Tři čtvrtiny dotázaných zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) zvažuje kvůli vysokým cenám nemovitostí přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici – téměř čtyři z pěti Čechů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než ve městě.

Česká asociace stavebních spořitelen informovala, že v loňském roce každý druhý úvěr ze stavebka směřoval do rekonstrukcí a renovací, z nichž mnohé řešily snížení energetické náročnosti domácností. V roce 2022 stavební spořitelny poskytly úvěry za necelých 60 miliard korun, více než polovina z nich byla podle údajů ministerstva financí použita na rekonstrukce či renovace.

KB Penzijní společnost informovala, že pro velký zájem prodlužuje akční nabídku, bonus 1000 korun k novému penzijnímu spoření, i na rok 2023. Tento bonus mohou získat všichni noví dospělí účastníci doplňkového penzijního spoření za uzavření smlouvy v aplikaci KB Mobilní banka. Aplikace je dostupná pro iOS i Android, a mohou ji bezplatně využívat i ti, kteří zatím nemají žádný produkt KB.

Společnost Barion informovala o výsledcích svého průzkumu ohledně bezhotovostních plateb. Oblíbenost plateb uskutečněných přes chytré hodinky prý v ČR povážlivě roste. „Zejména u žen jde o druhé nejčastější zařízení po smartphonu, které využívají pro transakce uskutečněné digitálními peněženkami. Platí takto už každá desátá Češka (9,7 %),“ tvrdí tisková zpráva.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB