Zájem o hypotéky se meziročně stále výrazně propadá

Názor
Zájem o hypotéky v únoru nepatrně vzrostl. Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) poskytly v druhém měsíci letošního roku hypoteční úvěry v celkovém objemu 7,9 miliardy korun, což je meziměsíčně o 20 procent více.
Zájem o hypotéky v únoru nepatrně vzrostl. Jde však jen o zdánlivé zlepšení, protože meziročně je objem stále o 69 procent nižší a zůstává nejhorší za posledních deset let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde však jen o zdánlivé zlepšení, protože meziročně je objem stále o 69 procent nižší a zůstává nejhorší za posledních deset let. Za celý loňský rok se objem poskytnutých hypoték propadl o 64 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v únoru dosáhl 6,5 miliardy korun po lednových 5,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 1,33 miliardy korun, což je jen mírné zvýšení oproti lednovým 1,15 miliardy korun.

Zatímco v lednu bylo poskytnuto 1 900 nových hypoték, v únoru se hodnota zvýšila téměř o 390 a dostala se na hranici 2 300. Počet hypoték tak nepatrně převýšil prosincovou hodnotu a byl nejvyšší od srpna minulého roku.

PSALI JSME:
Hypoteční sazby nepatrně klesly, stále jsou ale velmi vysoko

Pokud však tato čísla srovnáme s minulými roky, zjistíme, že zájem o hypotéky je stále velmi nízký. Průměrný počet nových hypoték se v první polovině minulého roku pohyboval kolem šesti tisíc a předloni pak dosahoval 9,5 tisíce. Nevídaně nízký zájem o hypotéky způsobily rekordně vysoké úrokové sazby.

Úroková sazba sice u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v únoru druhý měsíc v řadě mírně poklesla, a to z 5,93 na 5,9 procenta, stále se však pohybují na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují se v rozmezí šesti až sedmi procent.

Domácnosti nyní za splátku hypotéky zaplatí o tisíce korun měsíčně více. Průměrná výše hypotéky podle Hypomonitoru mírně vzrostla na 2,86 milionu korun. Při splatnosti 15 let s aktuální úrokovou sazbou činí měsíční splátka 23 944 korun.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Air Bank snížila úroky u hypoték

Při dvouprocentním úroku pak klient měsíčně zaplatí 18 382 korun. Pokud bude domácnost nyní refinancovat z dvouprocentního úroku na současný průměr, zaplatí o 5 562 korun měsíčně více, Ročně jde takřka o 67 tisíc korun, což už je v rodinných rozpočtech dost znát.

Propad hypotečního trhu dopadá také na nemovitostní trh, i ten loni zásadně zbrzdil. Podle dat Ekospolu prodej nových bytů v Praze loni propadl o dvě třetiny a je nejhorší za posledních 20 let. Zásadně se na tom projevil právě propad hypotečního trhu.

Zatímco dříve nový byt financovala prostřednictvím hypotéky polovina klientů, loni se jejich podíl propadl na zhruba deset procent. Většinu kupujících tvoří lidé, kteří v nemovitostech hledají ochranu peněz před vysokou inflací. Právě tito investoři táhnou realitní trh i v prvních měsících letošního roku. Zhodnocení nemovitostí totiž v dlouhodobém horizontu inflaci překonává.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypoteční trh pokračuje v propadu i letos

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?