Novinky v osobních financích: Vy ještě neplatíte náramkem?

Pomalu to začíná vypadat, že platba hotově, nebo kartou míří do „platebního důchodu“. Naprosto běžné je už placení prostřednictvím mobilu či chytrých hodinek. A rozšiřují se i další možnosti, jakými je chytrý prsten a náramek. Zatím poslední bankou, která to svým klientům umožňuje, je ČSOB.
Platební náramky jsou spolu s prsteny aktuálním trendem bezhotovostních plateb. Foto: ČSOB
Platební náramky jsou spolu s prsteny aktuálním trendem bezhotovostních plateb. Foto: ČSOB

Jak banka sdělila Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz), skupina ČSOB spustila ve spolupráci s technologickou společností Mastercard a českým výrobcem elektroniku Niceboy kampaň zaměřenou právě na moderní trendy v placení.

Platební prsten nebo náramek získají za symbolickou korunu noví klienti, kteří si u ČSOB založí účet a zaplatí alespoň pětkrát kartou. Kampaň zároveň upozorňuje na čím dál důležitější téma „umět být offline“. 

Když nelze použít mobil

Výhodou platebních náramků a prstenů je totiž také to, že se na nich uživatelům nezobrazují žádné notifikace a mohou si tak od online světa opravdu odpočinout. Současně umožňují platit i v situacích, kdy u sebe nemají peněženku či mobil, anebo svůj smartphone záměrně nechtějí použít.

„Dnes jsme neustále online a často ani nevnímáme, jak moc nás technologie ovlivňují. Nejde ale o to úplně odpojit digitální svět, spíš si chytře vybírat, kdy ho mít po ruce – a kdy si od něj naopak odpočinout,“ uvedl Jiří Jón, ředitel marketingové komunikace skupiny ČSOB.

„Platební prsteny a náramky v sobě spojují praktičnost s nenápadnou elegancí a umožňují zaplatit i v situacích, kdy u sebe nechceme nosit telefon nebo peněženku, třeba při sportu nebo na společenské akci,“ dodal Jón.

Podle Pavly Císařové, ředitelky marketingu a komunikace Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku, trend nositelné elektroniky s platebními technologiemi roste v Evropě i v Česku.

„Právě náramky a prsteny patří mezi inovace, které si lidé rychle osvojují. Věříme, že díky této kampani se jejich benefity dostanou k ještě širší veřejnosti a přispějí k dalšímu rozvoji digitálních plateb,“ uvedla Císařová.

Novinka loňského roku

Platební náramky a prsteny jsou na českém trhu dostupné od loňského roku a mezi lidmi si získávají čím dále větší popularitu. Jako první ho svým klientům začala nabízet mBank – napřed prsteny a pak náramky.

„Platební prsteny vzbudily u našich klientů velký zájem, což dokládá více než 120 tisíc transakcí provedených právě prstenem v Česku za první tři měsíce od uvedení na trh,“ uvedl Martin Podolák, zástupce generálního ředitele mBank Česká republika pro oblast produktového a segmentového managementu.

Loni v srpnu se novinka zařadila na třetí místo v pomyslném žebříčku oblíbenosti nositelných platebních zařízení – včetně chytrých hodinek. 

„S platebními náramky se chceme posunout ještě o úroveň výše a ukázat, že praktický platební nástroj může být zároveň luxusním a elegantním doplňkem ideálním pro situace, kdy se nehodí mít u sebe telefon, peněženku nebo chytré hodinky,“ dodal Podolák.

Jako druhý peněžní ústav se přidal Raiffeisenbank. „Zákazníkům chceme nabídnout ještě větší flexibilitu, pohodlí a bezpečnost. Mobilní platby jsou budoucností finančních transakcí a my se snažíme být v čele těchto inovací,“ uvedl ředitel depozitních produktů Roman Přeučil.

Dodal, že jejich využití je ideální například při sportu nebo návštěvě divadla. „Věříme, že tyto inovace podpoří adopci moderních platebních technologií v každodenním životě,“ sdělil Přeučil. To ostatně potvrzují data Sdružení pro bankovní karty (SBK).

Moderní platební trend

Počet platebních transakcí mobily či elektronickými prostředky (tzv. tokeny) v roce 2024 meziročně vzrostl o 37 procent na 1,3 miliardy korun (oproti 952 milionům v roce 2023). 

Objem platebních transakcí mobily či elektronickými prostředky v roce 2024 vzrostl o 42 procent na 769 miliardám (oproti 541 miliardám v roce 2023). 

„Trend v používání mobilních zařízení pro bezhotovostní platby je jedním ze zásadních charakterů dynamiky tuzemského trhu,“ konstatovalo Sdružení pro bankovní karty.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek