Novinky v osobních financích: V hotovosti, anebo si cvaknete?

Citoslovce „cvak“ se obvykle používá, když chce někdo vyjádřit zvuk, který vydává spoušť fotoaparátu. Za pár let to už ale možná bude jinak a sloveso „cvaknout“ se stane synonymem pro bezhotovostní platbu u obchodníka, který nemá ten dnešní klasický terminál, k němuž přikládáme hodinky, mobily, nebo karty, ale platební aplikaci Cvak, kterou tento týden představila čtveřice inovativních tuzemských bank.
Čtveřice inovativních bank má ambici zaplnit na mapě Česka prázdná místa, kde se dosud nedá platit kartou. Ilustrační foto: Air Bank

Unikátní platební řešení je již od začátku koncipované tak, aby se k jeho dalšímu rozvoji mohli připojit i ostatní hráči na trhu. „Od začátku se na vývoji podílí Air Bank a v průběhu letošního roku se k projektu připojí také Fio banka, mBank a Moneta Money Bank,“ informovala redakci FAEI.cz tisková mluvčí pro značky Air Bank, Zonky – a nově také Cvak – Jana Pokorná.

Zmíněné banky mají ambici zaplnit na mapě Česka prázdná místa, kde se dosud nedá platit kartou. Platební řešení Cvak je ojedinělé i v celosvětovém porovnání.

Poprvé totiž v jedné platformě spojuje možnost placení z účtu na účet (tzv. A2A platby, pozn. red.) a platby digitalizovanou platební kartou. Pro spotřebitele je nejzajímavější to, že „cvaknout“, tedy zaplatit, budou moci klienti všech bank.

Pokud máte ve svém mobilu nainstalované mobilní bankovnictví některé z bank aktivně podporujících Cvak, platba se provede prostřednictvím platby z účtu na účet. Pokud ne, platba bude provedena přes Google Pay nebo Apple Pay. „Cvaknutí“ má být stejně rychlé, jednoduché a pohodlné, jako když platíte kartou (hodinkami, mobilem) na klasickém terminálu.

Pro obchodníky bude využívání Cvaku pro příjem bezhotovostních plateb velmi snadné a technicky nenáročné. Stačí mobilní aplikace Cvak a tzv. NFC karta o velikosti klasické platební karty, na níž je umístěn čip. Ta nahradí klasický terminál, avšak na rozdíl od něj nevyžaduje technickou montáž, elektřinu, ani samostatné připojení k internetu.

Air Bank byla v tomto týdnu informačně opravdu aktivní. Banka rovněž oznámila, že v pátek 26. ledna 2024 sníží úroky u hypoték s oblíbenými kratšími fixacemi (na 2, 3 a 5 let) o 0,3 procentního bodu. Nejnižší sazba při refinancování hypotéky nově začíná na 4,99 procenta ročně. A dále: Air Bank a Mastercard oznámily pokračování své dlouholeté spolupráce v oblasti zprostředkování plateb.

Takto vypadala falešná přihlašovací stránka a vyskakovací okno, kterým ČSOB školila své klienty. Zdroj: ČSOB

ČSOB sdělila výsledky toho, když udělala přesně to, co dělají internetoví podvodníci. Banka se rozhodla vytvořit falešnou stránku svého internetového bankovnictví a jejím prostřednictvím klienty netradičně proškolit. A jak to dopadlo? Drtivá většina v testu propadla. Během měsíce a půl nám na falešnou stránku klikly 32 tisíce klientů a zhruba 70 procent z nich začalo vyplňovat své údaje.

Česká bankovní asociace informovala, že stavební spořitelny začaly s podporou energetické transformace domácností v Česku. Od ledna své služby rozšířily o profesionální dotační poradenství přímo na pobočkách stavebních spořitelen či jejich mateřských bank po celé zemi. Jde přibližně o 1 300 míst, kde lidé mohou získat informace k dotačním programům na zateplení či fotovoltaiku.

Komerční banka a Modrá pyramida k tomu sdělily, že od 1. ledna pomohli poradci s dotacemi již desítkám klientů. Dotační poradenství se zaměřuje na programy Nová zelená úsporám pro rodinné domy a podporuje opatření, jako jsou zateplení, výměna oken či instalace tepelných čerpadel a solárních panelů. Od poloviny roku 2024 spořitelna za klienta celý proces kompletně vyřídí.

PSALI JSME:
Rekordní solární rok. Jak i v zimě vymáčknout z panelů maximum?

Solární asociace uvedla, že si je vědoma toho, že v současné době některé firmy realizující solární elektrárny pro domácnosti šíří ve svých reklamách či při přímé komunikaci se zákazníky nepravdivé či spekulativní informace o budoucnosti dotačního programu Nová zelená úsporám. Tyto firmy se snaží vystrašit zákazníky a přimět je k podpisu smlouvy.

„Tyto praktiky naprosto odsuzujeme a vyzýváme zákazníky, aby takovým praktikám nepodlehli. I přes to, že se letos budou opět aktualizovat podmínky dotačních programů, nemusí mít zákazníci obavu, že přijdou o dotace či peníze, pokud vyčkají a nepodepíšou smlouvu o dílo hned nyní,“ uvedla asociace s tím, že své členy opakovaně vyzvala, aby nezneužívali informace o změnách dotačních programů.

Česká spořitelna uvedla, že od 26. ledna zavádí do své nabídky pro investory novinku letošního roku – dlouhodobý investiční produkt (DIP). Ten rozšiřuje lidem možnosti, jak si efektivně spořit na důchod. Je určen pro každého, kdo se chce zabezpečit na stáří a zároveň investovat napřímo do různých typů investičních produktů – podílových fondů, dluhopisů, akcií nebo burzovně obchodovatelných fondů.

PSALI JSME:
DIP? Dříve omáčka, dneska trochu bramboračka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB