Novinky v osobních financích: Zdražují nové hypotéky u Air Bank a ČSOB. Banky ale také začaly lépe úročit spoření

Tuzemské banky se tento týden předháněly v tom, které nabízí lepší úrokové sazby při spořicí produkty. A většina z nich, včetně spořitelního družstva Ney, tvrdí, že jde o „jednu z nejlepších nabídek na trhu“. Všechny bankovní domy tak reagují na rozhodnutí České národní banky o zvýšení základních sazeb z konce minulého týdne. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Zdražují nové hypotéky u Air Bank a ČSOB. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ČSOB, která se rozhodla klientům výrazně zvýhodnit úročení hlavních spořicích a termínovaných účtů, je pro nás poněkud klamáním. Klient, který chce ve Spoření s bonusem získat vyšší než jednoprocentní úrok, si musí založit nový účet přes aplikaci ČSOB Smart. A úrok ve výši 1,5 procenta ročně pak má na pouhé tři měsíce.

Roční termínovaný vklad pak ČSOB zvedla na dvě procenta. Vyšší výnosy nabízejí bankovní investiční produkty. Duo Profit, což je kombinace zvýhodněného spořicího účtu a investování do podílového fondu, nabízí nově roční výnos tři procenta.

Moneta informovala, že od středy zvýšila sazby u části svých depozitních produktů. Nově mohou její klienti u dvanáctiměsíčních termínovaných vkladů úročit své úspory sazbou 2,5 procenta za rok, a to bez jakéhokoliv omezení výše vkladu.

PSALI JSME:
Začíná dluhová amnestie. Ale ne všem!

V redakci nás zaujala i další zpráva od Monety. Ta informovala, že klientům, kteří jsou v prodlení se splácením svých finančních závazků více než tři měsíce, odpustí veškeré sankce a penalizace, pokud nejdéle do sedmi let splatí původní jistinu včetně dlužného obchodního úroku. Banka se tak připojí k Milostivému létu, které platí do konce ledna příštího roku.

Sberbank informovala, že od pondělí zvýší úroky všech depozitních produktů vedených v českých korunách. Vklady do jednoho milionu na spořicích účtech pro klienty s běžným účtem zvýšila o 1,5 procentního bodu na 1,8 procent ročně. Klienti, kteří využijí investování, budou moci úročit své vklady do 500 tisíc sazbou 2,75 procenta ročně. Nově banka úročí roční termínovaný vklad dvěma procenty.

NEY spořitelní družstvo informovalo, že opětovně navýšilo úrokové sazby u svého termínovaného vkladu. U ročního vkladu je sazba ve výši 2,5 procenta, tedy stejně jako u Monety. Dlouhodobé vklady – na sedm a deset let – mají již roky nasazenu sazbu ve výši 3,2 procenta p. a. Patří se dodat, že výhodnost tohoto spoření poněkud snižuje nutnost složit členský příspěvek, jenž úročen není.

PSALI JSME:
Inflace pokoří šest procent. Centrální banka brzy zvýší úrokové sazby nad tři procenta

Air Bank uvedla, že od pondělí zvýší úrokové sazby u hypoték o 0,8 procenta. U nových hypoték banka klientům nabídne roční úrok od 3,74 procenta, ovšem při započtení slevy za pojištění schopnosti hypotéku splácet. U hypoték převedených z jiné banky pak roční úrok bude nově začínat na 3,54 procenta. Nově banka dává stejnou úrokovou sazbu bez ohledu na délku fixace.

Skupina ČSOB informovala, že rovněž od pondělí zvyšuje sazby u všech fixací poskytovaných hypoték. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let a LTV 80 procent ve výši 4,19 procenta. Největšího zdražení se dočkají sazby u jednoleté fixace při LTV 70 a 80 procent, naopak nejnižší nárůst bude u sazeb desetiletých fixací, které zůstanou při LTV 70 % těsně pod hranicí čtyř procent.

Služba Zonky informovala, že její klienti mohou při žádosti o novou půjčku využívat komerční bankovní identitu. Stačí, aby se zájemce o půjčku přihlásil k bankovní identitě prostřednictvím přihlašovacích údajů do své banky, a ztotožnění proběhne automaticky během pár sekund. Zonky využití bankovní identity pro ověřování totožnosti poskytuje od začátku října v pilotním režimu pro vybrané skupiny žadatelů.

PSALI JSME:
Hypotéky prudce zdraží, v průměru až nad čtyři procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Růst sazeb hypoték ovlivní dostupnost vlastního bydlení

Zájemce o vlastní bydlení financované prostřednictvím hypotéky čeká těžký rok. Už loni hypoteční sazby rostly nejrychleji za 18 let a růst ani letos neskončí. Navíc se ztíží dostupnost hypoték zpřísněním pravidel …

Omezení slev na jízdném dopravu citelněji neomezí

Omezení slev na jízdném, o němž dnes rozhodla vláda, nezapříčiní přesun cestujících k individuální dopravě, ani žádný jejich citelnější ústup od cestování v současné intenzitě. Nemělo by totiž pro dotčené znamenat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB