Nových bytů se prodá méně, jejich ceny ale rostou

Nejčerstvější data z rezidenčního trhu naznačují, že k očekávanému poklesu cen nových bytů nedošlo a s největší pravděpodobností ani nedojde. Pro plošné snížení cen není prostor kvůli velkému zdražování prakticky všech vstupů, nedostatečnému povolování nových bytů a oslabování nabídky vlivem odkládání projektů.
Největší vliv na výrazný propad prodejů nových bytů mají extrémně drahé a takřka nedostupné hypotéky. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Rezidenční trh s novými byty bude letos i příští rok stagnovat, ale zůstane stabilní. Mírné oživení můžeme čekat už příští rok na jaře, výraznější oživení pak přinesou až levnější hypotéky s úrokovými sazbami kolem tří procent, což se očekává v roce 2024.“ Uvádí to nově zveřejněná tržní analýza společností Trigema, Skanska a Central Group, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.

Nejnovější data ukazují, že ceny nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí nadále rostly. Průměrná prodejní cena dosáhla 147 884 Kč za m², nabídková 154 181 Kč za m².

To je meziročně o 17 procent, respektive o 12 procent více. Ceny nových bytů navzdory mnohým očekáváním neklesly a je nepravděpodobné, že by k plošnému poklesu došlo v dalších obdobích.

Důvodem je skokový růst prakticky všech nákladů, v poslední době především energií a stavebních materiálů, dlouhodobě nedostatečný počet povolovaných bytů k výstavbě a limitovaná nabídka, kterou navíc bude oslabovat odkládání nových projektů kvůli nejistotě na stavebním trhu.

Ceny nových bytů proto budou v nadcházejících obdobích s největší pravděpodobností stagnovat a ustálí se na úrovni okolo 145-150 tisíc Kč za m². Mírný pokles cen je ale pravděpodobný u starších bytů.

Bude proto docházet ke zvyšování rozdílu v cenách mezi novostavbami a staršími byty, který bude více reflektovat lepší kvalitativní standard a mnohem nižší energetickou náročnost novostaveb oproti starším bytům.

„Ceny nových bytů v Praze meziročně vzrostly o necelou pětinu, během letošního roku ale dochází k cenové stabilizaci a od konce prvního letošního čtvrtletí nepřekročil růst ani dvě procenta,“ sdělil naší redakci Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.

„Nevidíme však prostor pro pokles cen u nových bytů, a to zejména z důvodu bezprecedentního růstu cen u klíčových vstupů, jako jsou stavební materiály, ceny energií, pozemků, a také nedochází k zefektivnění zdlouhavých povolovacích procesů s cílem pravidelného doplňování nabídky novými projekty,“ uvedl Michálek.

Současná nejistota, obavy z dalšího růstu nákladů a odkládání projektů se totiž může ve spojení s pomalým povolováním výrazně propsat v nabídce, a tedy i prodejních cenách v budoucnu. Prodeje klesly hlavně z důvodu výrazně méně dostupných hypoték, které jsou letos zhruba třikrát dražší, než před rokem, a také velké nejistoty ohledně budoucího ekonomického vývoje.

Poptávka po novém bydlení je stále vysoká, za současné situace ale dochází k odkládání kupního rozhodnutí na dobu, kdy se situace opět stabilizuje, a klesnou úrokové sazby. Mírné oživení prodejů by mělo přijít na jaře příštího roku po překonání zimy a vyrovnání se současným šokem.

Výraznější oživení trhu ale přijde až s návratem úrokových sazeb ke třem procentům, k čemuž by mohlo dojít v roce 2024. Do té doby bude trh stagnovat a prodeje se budou nejspíše pohybovat jen okolo 3 500-4 000 prodaných bytů za rok, uvádí tržní analýza firem Trigema, Skanska a Central Group.

Z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje už více než 15 let, jsou prodeje nových bytů letos nejhorší za celou historii monitorování trhu a zveřejňování statistik. Developeři za prvních devět měsíců letošního roku prodali v metropoli stejně bytů, jako loni za první čtvrtletí.

„Největší vliv na tak výrazný propad prodejů nových bytů mají extrémně drahé a takřka nedostupné hypotéky. Ty letos výrazně zdražily, oproti loňsku jsou úroky dražší až trojnásobně. Navíc opět platí přísnější podmínky pro žadatele. V praxi se to projevilo velkým úbytkem kupujících, kteří nový byt financují prostřednictvím hypotéky,“ informoval šéf Ekospolu Evžen Korec.

Zatímco dříve jich podle něj dlouhodobě bývalo kolem padesáti procent, letos jejich podíl klesl pod dvacet procent. Zbytek klientů tvoří ti, kteří si byt pořizují za vlastní peníze většinou jako ochranu před vysokou inflací. Zájem o nové byty byl v Praze ještě loni velmi vysoký. Za rok 2021 developeři prodali celkem 6 450 bytů. To je o 1 540 prodaných bytů více, než v roce 2020. Jde o nejvyšší číslo od roku 2016.

V Praze bylo na konci třetího čtvrtletí volných 4 700 nových bytů. To je o 13,3 procenta ve srovnání letošním druhým kvartálem a o 70,9 procenta více oproti třetímu čtvrtletí roku 2021, kdy byla nabídka na historickém minimu. V dalším období je ale pravděpodobný spíše pokles nabídky. Bytů se totiž stále povoluje velký nedostatek.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek