V Praze žádný stavební boom není. Bytů se povoluje stále žalostně málo

Názor
Od začátku roku se v Praze podle aktuálních dat Českého statistického úřadu povolilo 3 252 nových bytů. Opět se tak ukazuje, že loňský rok s rekordním počtem povolených bytů byl pouze světlou výjimkou.
Jen připravované byty v Praze by mohly na daních přinést do napjatého státního rozpočtu přes 180 miliard. Ilustrační foto: Central Group

K ní navíc přispěla i stagnace v povolování bytové výstavby v roce 2020 kvůli administrativním problémům spojeným s pandemií a jejich odložení do roku 2021. Rozhodně tedy nejsou pravdivá tvrzení, že by v Praze probíhal stavební boom.

Přitom podle aktuálního Barometru stavebnictví, který je součástí analýzy společností Central Group a KPMG Česká republika, mají nové byty potenciál být novým tahounem stavebnictví a výrazně podpořit ekonomiku.

Bytová výstavba povolená za první pololetí letošního roku by do české ekonomiky mohla přinést 308 miliard korun. Na celkovém přínosu povolených staveb v hodnotě přes 823 miliard se tak podílí téměř ze 40 procent.

Nové byty také významně přispívají do veřejných rozpočtů. Jen připravované byty v Praze, kterých je podle našich analýz přes 134 tisíc, by mohly na daních přinést do napjatého státního rozpočtu přes 180 miliard a další miliardy pak formou kontribucí do rozpočtu města.

Pražané volí bytovou výstavbu i fungující dopravu. Bez nového stavebního zákona to ale nepůjde. Zdroj: Instant Research, Ipsos

Potřebu masivnější výstavby si uvědomují i sami Pražané, pro které nedostatek bytů a jejich vysoké ceny dlouhodobě patří mezi nejbolavější problémy hlavního města.

Podle zářijového průzkumu prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, kterého se zúčastnilo tisíc respondentů, přes 80 procent lidí chce, aby se v metropoli stavělo více bytů a více investovalo do dopravních staveb. A z předvolebních debat víme, že potřebu více stavět si uvědomují i kandidáti na nového primátora.

Rozšířit výstavbu ale pomůže jen rychlejší povolování bytů a samozřejmě zajištění dostatku ploch, na kterých se bude stavět. Pak by ceny nových bytů mohly být nižší až o 15 procent.

Bez nového ambiciózního územního plánu a hlavně nového prorozvojového stavebního zákona se ale Pražané zlepšení nedočkají. Na ten bylo pozdě už loni, což zemi i metropoli velmi poškozuje.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha a Brno jsou na tom v jedné věci stejně jako Bílina či Most

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB