Nových bytů se začalo stavět nejméně za posledních pět let

Názor
Českému stavebnictví se letos vůbec nedaří. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) během prvního čtvrtletí 2024 klesla meziročně o rovná čtyři procenta. Na tomto propadu měl nejvyšší vliv pokles pozemního stavitelství, jehož produkce meziročně klesla o 7,4 procenta.
Zásadní útlum zaznamenala letos v březnu hlavně výstavba rodinných domů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nových bytů se za první tři měsíce letošního roku začalo stavět meziročně o 15,1 procenta méně, konkrétně 8 065 bytů. To je nejnižší hodnota od prvního čtvrtletí 2019. Pokles stavebnictví akceleroval v březnu, kdy stavební produkce meziročně klesla o 8,3 procenta.

Za celý loňský rok stavebnictví v Česku kleslo meziročně o 2,6 procenta, když počet vydaných stavebních povolení byl nejnižší od roku 2015. Naopak v EU loni stavební produkce podle Eurostatu rostla o 2,4 procenta.

Bytová výstavba vázla i v březnu, kdy stavební firmy začaly v rámci celého Česka stavět 2 706 nových bytů, což představuje meziroční pokles o 17,6 procenta. Zásadní útlum zaznamenala hlavně výstavba rodinných domů.

Bytovou výstavbu letos táhne hlavní město, kde dominuje výstavba bytů v bytových domech. Následuje Středočeský kraj, kde se staví jak rodinné, tak i bytové domy. Ve třetím Jihomoravském kraji se nejvíce staví byty v rodinných domech.

PSALI JSME:
České stavebnictví drtí vysoké úrokové sazby a nejistota

České stavebnictví je stále ve velmi špatné kondici, do které ho dostala eskalace války na Ukrajině. To mělo několik negativních dopadů. Jednak se v prvních měsících zpřetrhaly dodavatelské řetězce, což vedlo ke zdražení stavebních materiálů.

Problém nastal také s pracovní silou, protože se mnozí dělníci na stavbách vrátili zpátky na Ukrajinu. Dlouhodobě přitom upozorňuji, že bez ukrajinských zaměstnanců, kteří zastávají i specializované profese, se v Česku prakticky nepostaví žádná velká stavba. Ukrajinci už mnoho let nahrazují Čechy, kteří se do stavebnictví zrovna nehrnou.

Nejistotu působí i zmatky kolem nového stavebního zákona, jehož účinnost se od 1. července rozšíří na všechny stavby. Portál stavebníka klíčový pro digitalizaci povolovacího procesu představil ministr teprve před pár dny, školení zaměstnanců stavebních úřadů teprve začínají.

Stále jsme neviděli prováděcí předpisy k zákonu, není tak jasné, jak bude povolování nových staveb od poloviny roku probíhat. Obávám se, že tento chaos povede jen k tomu, že se celý systém zadrhne a celé stavebnictví pošle ještě hlouběji.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavitelství zaznamenalo největší meziroční propad za poslední tři roky

Zavřít reklamu ×
  1. Hypotéky jsou stále dostupné menšímu okruhu lidí a zaplatit hotově za nový byt zvládne jen zlomek lidí. Hlavně v Praze jsou ceny i miniaturních bytů velmi vysoké.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB