O čtyři byty. Finep vloni v Praze šlapal společnosti Central Group na paty

Společnost Central Group informovala, že i vloni byla „jedničkou“ mezi pražskými rezidenčními developery a že prodala 658 bytů. „Dvojkou“ je podle tiskové zprávy firmy společnost Finep, která měla podle Žebříčku rezidenčních developerů v Praze za rok 2019, jenž na základě společných analýz realizují firmy Trigema, Skanska Reality a Central Group, prodat 611 bytů.
O čtyři byty. Finep vloni v Praze šlapal společnosti Central Group na paty. Ilustrační foto: Finep

Finep ale na svých webových stránkách tvrdí, že vloni prodal celkem 654 byty, tedy jen o čtyři méně, než Central Group. Ještě lepšího výsledku prodaných bytů než loni Finep dosáhl v roce 2016, kdy prodal 688 bytů. Pro srovnání: Central Group v témže roce prodal téměř dvojnásobek – 1243 byty za více než 5,2 miliardy korun.

Z aktuálního žebříčku pražských rezidenčních developerů vyplývá nejeden důležitý poznatek. Předně, pořadí mezi pražskými rezidenčními developery se od druhého místa poměrně dramaticky mění – na třetí pozici se umístila s odstupem několika set bytů finská společnost YIT Stavo, která působí v jedenácti evropských zemích.

Zdroj: Společné analýzy Trigema, Skanska Reality a Central Group. Počty bytů jsou vykázány na základě úbytku bytů z internetových ceníků developerů mezi 1. 1. a 31. 12. 2019. Žebříček tedy za prodané nepovažuje byty označené jako rezervované. Počítá také jen byty, nikoli rodinné domy. U společností podnikajících i mimo Prahu tabulka zahrnuje jen byty na území hlavního města.

V první desítce jsou nově i dva developeři se zaměřením na rekonstrukce budov. Prvních deset developerů si podle žebříčku rozdělilo více než polovinu celého pražského trhu (přes tři tisíce prodaných bytů). Zbývající polovina trhu pak byla rozdrobena mezi 130 menších firem. Více než dvě stě bytů se přitom vloni podařilo v Praze prodat jen šesti developerům (Central Group, Finep, YIT Stavo, Vivus, Metrostav Development, PSN).

Mezi „menší firmy“ tak s loňskými prodejními výsledky spadly i firmy Trigema a Skanska Reality, které se svými analýzami podílejí na průzkumu. Zatímco Skanska si vloni se 192 prodanými byty sáhla na 3,4 % pražského trhu, Trigema v loňské první desítce chybí.

PSALI JSME:
Bytů se sice staví více, ale ceny na realitním trhu neklesnou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru