O kompenzační bonus bude možné žádat i po otevření provozoven

Provozovatelé, kteří dnes otevírají své obchody, restaurace či kadeřnictví nebo jiné provozovny, neztrácejí nárok na kompenzační bonus. Stát jim bude vyplácet 500 korun na den za celé období až do 13. prosince právě i v tom případě, že dnes i v dalších dnech již budou mít otevřeno.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Kompenzační bonus se totiž vyplácí těm osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), případně společníkům malých společností s ručením omezeným nebo dohodářům i tehdy, pokud je jejich činnost – nebo činnost jejich firmy – pouze omezena. Pokud by navíc došlo k úplnému rozvolnění podmínek provozu a provozovatelé již bonus dostali, nemusí jej vracet.

Činnost tedy nemusí být nutně zakázána, aby na kompenzační bonus vznikal nárok. Provozovatelé jsou přitom nadále omezeni, a to na mnoho způsobů. Omezena je například otevírací doba nebo počet zákazníků, kteří mohou v provozovně v daný okamžik být. Stále tedy nejde o normální stav a provozovatelům nadále vzniká ztráta, i když menší než do včerejšího dne, kdy museli mít zavřeno zcela.

Na bonus mají nadále nárok i ti podnikatelé, kteří fungují jako dodavatelé provozovatelů, jejichž činnost je nadále vládními rozhodnutími alespoň omezena. Dodavatelé z řad OSVČ nebo společníků musí ovšem splňovat podmínku, že jejich činnost byla kvůli omezením na straně odběratele vyloučena alespoň z 80 procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Všichni si přijdou na své….Jenom pracující žebrota především v pohraničí má smůlu a dál musí vyžít z toho mála….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB