Tisíce živnostníků si finančně polepší, získávají nárok na další covidové peníze od státu

Názor
Řada živnostníků, resp. osob samostatně výdělečné činných (OSVČ) řeší v této době těžkou otázku.  A sice tu, zda mají propustit své zaměstnance, nebo být osobně, popř. i s celou rodinou až několik měsíců zcela bez příjmu. Týká se to například lidí, kteří jako osoby samostatně výdělečně činné provozují třeba vesnickou restauraci nebo hospodu. Zaměstnávají tak pochopitelně třeba i číšníky, servírky nebo kuchaře. 
Tisíce živnostníků si finančně polepší, získávají nárok na další covidové peníze od státu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z důvodu probíhajícího nouzového stavu a přijatých karanténních opatření musely být dané provozy – restaurace či hospody – uzavřeny. Jestliže provozovatel odmítne využít možnosti prodeje u výdejového okénka, či je pro něj finančně nevýhodná, nechá své zaměstnance doma, ale podrží si je, přičemž na jejich mzdy čerpá podporu z programu Antivirus.

Sám ovšem tím pádem ztrácí možnost čerpat jako OSVČ kompenzační bonus ve výši 500 korun denně. Druhou možností pak je to, že své zaměstnance – číšníky, servírky, kuchaře – propustí, aby mohl pro sebe, popř. i svoji rodinu získávat kompenzační bonus.

Příslušný zákon totiž dosud neumožňuje, aby jedna OSVČ mohla čerpat peníze z programu Antivirus a zároveň s tím mít nárok na kompenzační bonus. Proto se OSVČ musí rozhodovat pro jedno z toho, což je leckdy lidsky velice citlivé, neboť musí volit mezi udržením životní úrovně své a své rodiny na jedné straně, a svých zaměstnanců na straně druhé.

PSALI JSME:
Živnostníci i firmy si budou moci letošní home office odečíst z daní. Ale jak?

Je proto rozumné, že ministerstvo financí nově rozhodlo o tom, že příslušný zákon upraví tak, aby živnostníci, resp. OSVČ mohli získávat souběžně peníze jako z programu Antivirus, tak z prostředků vyčleněných na úhradu kompenzačních bonusů.

Tisíce živnostníků, resp. OSVČ tedy nově budou mít možnost získat další podpůrné peníze, ať už z programu Antivirus, nebo v rámci kompenzačního bonusu. Zároveň už nebudou nuceni čelit nepříjemnému rozhodování, zda upřednostnit svoji rodinu, či své zaměstnance.

Celkové náklady takového opatření, vyčíslitelné na zhruba 300 milionů korun dodatečných výdajů veřejných rozpočtů, jsou vzhledem k uvedenému přínosu přijatelné.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Další vládní opatření považuje za největší hrozbu polovina podnikatelů

×
 1. A že furt ječí,jací jsou to „chudáci“ !!! Já neživnostňuju,nepracuji a mám se dobře,protože používám hlavu a v ní mozek !

 2. Nedal bych jim ani korunu! Živnostníci celé roky platili státu minimum daní a nyní chtějí nějakou podporu právě od státu?Spíš bych podpořil pracující žebrotu,které neustále přibývá,jsou dvě možnosti,buď zvýšit minimální mzdu nebo bude muset stát doplácet na živobytí.Nelze z 16 tis. čistého platit inkaso+udržovat dům aby byl obyvatelný+kupovat drahé potraviny+živit dvě auta….To z tak mizerného platu nejde.Pokud si budete stěžovat u kapitalisty tak už se tiskne výpověď!Taky to dost lidí tady v pohraničí nedalo a už jsou po smrti.Ne však na koronavirus ale většinou oběšením.

   • Pro hlupáky s komentářem prodej auto.Nelze,pro případ poruchy nebo jen při neprojítí vozidla na STK potřebuji záložní auto.Kapitalista mě nedá z fleku týden dovolenou,že se mě pokazilo auto nebo neprošlo na STK.To kapitalista s novou Q7 nikdy nepochopí.On na STK nechodí páč nemá auto víc než 3 roky a při poruše mu přijede hned asistenční služba.Veřejnou dopravou se do práce nedostanu,tady to prostě tak je.Pokud to někdo nemůže pochopit tak jeho IQ je na velmi nízké úrovni.

   • Až budou jezdit autobusy a vlaky,jako dřív,nebude muset mít rodina dvě auta.A když nechci kupovat ty sra.ky z Kauflandu,ale podpořit místní živnostníky,tak se levných potravin nedočkám.Trochu si kakáte do pusy,Blanko….

   • Kupuji ty nejlevněší potraviny a záložní auto prostě potřebuji kvůli poruše nebo jen na neprojítí STK …

 3. Z klientů VZP a pojištěnců bezdomovci . Pojišťovny jsou jen prodlouženou rukou exekutorů a jsou na tom již asi opravdu špatně když pojištěnci který právě krachuje a nebo zkrachoval již na jaře bere cestou exekucí i skromné přístřeší ve formě zahradní chatky bez tekoucí vody a WC ?Čekají exekutory hody formou nezaplaceného zdravotního pojištění dříve než se to čekalo? Příklad: Efektivita a co přesně živnostníci dělají špatně? Odkaz na rozhovor s ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem : ,,Chci začít u efektivity Snažíme cílit na efektivitu tvrdého vymáhání . Jsme povinni tak postupovat a snažíme se naše spolupracující exekutory řídit tak, abychom dosahovali vysoké míry efektivity! EFEKTIVITA je ale dvousečná zbraň .Proces ve kterém se nejprve stane z pojištěnce VZP – bezdomovec a ten pat sotva může dál z ulice platit minimální zálohu 2.352 Kč. Otázkou je i co jim v rámci oné ,,Efektivity“ zabaví VZP exekucí jako bezdomovci příště ?Asi nic a tato ztráta se zaplatí tak že VZP oholí zase hlavně ty nejchudší OBZP ( osoby bez zdanitelného příjmu ) a bude jich zase víc na ulici . EFEKTIVITA ? I nu což jen tak dál . https://www.zdravotnickydenik.cz/2020/02/mohu-garantovat-ze-se-nebude-skrtat-pece-vzp-pripravena-mozne-ochlazeni-ekonomiky-rika-jeji-reditel/?fbclid=IwAR1jVGyYuosAlveNTjuNGYsTo1u-ai1fsbpOUqI9ruXBCKBOv3sy1HS_vS0

 4. Ti šmejdi, co tady píší, že podnikatelé neplatili státu ani korunu, bych zavřel za lži do basy. To, že stát nechá rozkrádat velkými firmami stát, které především v miliardách vyvážejí zisky do zahraničí k mateřským firmám, nevidí, to se bere jako, že nic. Ty, malé a střední firmy, které se snaží, odvádějí vše v ČR, tak jsou těmito komunistickými pohunky a stejně tak stbáckým premiérem, který toto dělá v největším kalibru, osočovány. Ten blbec nahoře, co toto píše, byl pravděpodobně možná jen pěkně v teple zaměstnán a nebo možná jen pobírá nějaké dávky, když takto pindá.

 5. Když se někde napíše,že se má zvýšit minimální mzda,nebo důchody,tak tu podnikatelé a živnostníci unizono kňučí,co to je za nespravedlnost.Tak se nedivte,že teď vám to zas v komentářích o ni oplácejí

 6. Živnostník 365 dní v roce 24 hodin přemyšlí jak okrast stát na daních tak jak to dělal 25 roku do zavedení registračních pokladen —- ne je podporovat ale dopočítat daně za celé podnikání –

 7. Živnostníkům to sice nepatrně pomůže, ale …

  Vy nechápete, že v globálu jsou tohle nekryté peníze získané z daní nás všech. A někdy pouze fiat ničím nekryté peníze. Pokud dojde třeba k záplavám na Moravě a vláda podpoří místní živnostníky, tak je to v pořádku.

  Ale když vláda tiskne prací nepodložené peníze jako banánová republika a rozdává je, tak to ve výsledku položí celou ekonomiku. Očekávejme uměle vyvolenou ekonomickou krizi jako řemen.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Aktivita živnostníků na internetu loni vzrostla o třetinu

Živnostníci a malé firmy byli v uplynulém roce na internetu takřka o třetinu aktivnější. Vyplývá to z údajů společnosti O2, podle kterých datový provoz ve fixní síti u těchto zákazníků meziročně stoupl o 30 procent. …

Na točené mohli Češi v posledních 12 měsících 171 dnů

Již rok fungují restaurační zařízení v omezeném režimu. Od 14. března 2020 byla vládním nařízením uzavřena a fungovat mohla pouze skrz výdejní okénko. K rozvolnění tohoto režimu došlo v průběhu uplynulých 365 dní na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru