O výsledném letošním deficitu státního rozpočtu rozhodnou investice

Názor
Stát hospodařil za prvních devět měsíců letošního roku s deficitem 326,3 miliardy korun. Celkové příjmy vzrostly meziročně o dvě procenta a výdaje o 7,2 procenta. Meziměsíční prohloubení deficitu sice oproti předchozím měsícům vzrostlo na 28,2 mld. Kč, stále je ale pod průměrem letošních temp. I nadále hlavním důvodem lepšího hospodaření státu je výběr daní, ale i nižší výdaje oproti plánu.
Ačkoli tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu v září opět vzrostlo, i nadále jde o lepší výsledek vzhledem k plánu ministerstva financí. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Na příjmové straně pomohly k lepšímu výsledku zejména přímé daně. Inkaso daně z příjmu právnických osob dostalo čtvrtletní zálohu, která vystřelila celkový výběr na 123 procenta plánu pro celý letošní rok. Pozitivní vývoj pokračuje i u daně z příjmu fyzických osob, na které stát za prvních devět měsíců vybral o deset miliard více oproti plánu. Obdobně je na tom i pojistné.

Na druhou stranu i nadále zaostávají nepřímé daně v čele se spotřební daní. Ta však podle nás již celoroční plán nedožene vzhledem k nerealistické prognóze spotřeby zdaněných položek. Celkově je ale příjmová strana státního rozpočtu přinesla o 33,6 miliardy korun více, než by odpovídalo proporcionální části schváleného plánu.

Na výdajové straně za prvních devět měsíců vzrostly běžné výdaje meziročně o 8,4 procenta, zatímco investice poklesly o 5,9 procenta. Hlavní položkou zvyšující výdaje jsou již předfinancované transfery podnikatelským a nepodnikatelským subjektům, které zatěžovaly rozpočet zejména v první polovině roku.

Na druhou stranu úspora vzniká u platů státních zaměstnanců a investic. V prvním případě lze očekávat plné vyčerpání v závěru roku v podobě odměn.

PSALI JSME:
Lepší výběr daní a nižší růst výdajů zpomalují prohlubování deficitu státního rozpočtu

V případě investic však tempo realizace zaostává za předchozími roky. Zatímco letos již bylo proinvestováno 54 procenta rozpočtu, v loňském roce to touto dobou bylo 75 procent a rychlejší čerpání jsme viděli i v předchozích dvou letech.

Kombinace ambiciózního plánu a problémů ve stavebnictví pravděpodobně narazila na limity ekonomiky a investice tak budou rozhodující pro výsledný deficit letošního státního rozpočtu.

Ačkoli tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu v září opět vzrostlo, i nadále jde o lepší výsledek vzhledem k plánu ministerstva financí. Příjmová strana v čele s přímými daněmi potvrzuje náš předpoklad lepších makroekonomických podmínek oproti plánům vlády.

Na druhou stranu výdajovou stranu již tolik nezatěžují výdaje spojené s pandemií. Pro výsledný deficit tak bude klíčové rozuzlení problematického čerpání investic. I nadále počítáme s výsledným deficitem státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Výsledky za poslední tři měsíce však naznačují, že by výsledný deficit mohl být i mírně nižší.

PSALI JSME:
Letos bude rekordní schodek státního rozpočtu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česku hrozí dluhová spirála, dluh enormně roste

Veřejný dluh ČR dosahoval ve druhém letošním čtvrtletí úrovně 42,7 procenta hrubého domácího produktu, plyne z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. To představuje nárůst o více než deset procentních …

Česká národní banka rázně zasáhla proti inflaci

Tempo růstu cen je natolik vysoké, že se Česká národní banka (ČNB) odhodlala k ráznému řešení. Zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu, což je nejvíce od roku 1997. Tento krok nám dává naději, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Koupili jste dům a nevede k němu cesta?

Poradna
Koupíte si novostavbu nebo chalupu na krásném místě, na samotě. Nové bydlení splňuje všechna „nej“, má vlastně jen jedinou vadu – chybí k němu přístupová cesta. Developer vás sice bude přesvědčovat, že komunikaci slíbila postavit na své náklady obec, anebo že k chalupě vede cesta přes pozemek ochotného souseda. Podobné sliby se však mohou proměnit v noční můru.