O výsledném letošním deficitu státního rozpočtu rozhodnou investice

Názor
Stát hospodařil za prvních devět měsíců letošního roku s deficitem 326,3 miliardy korun. Celkové příjmy vzrostly meziročně o dvě procenta a výdaje o 7,2 procenta. Meziměsíční prohloubení deficitu sice oproti předchozím měsícům vzrostlo na 28,2 mld. Kč, stále je ale pod průměrem letošních temp. I nadále hlavním důvodem lepšího hospodaření státu je výběr daní, ale i nižší výdaje oproti plánu.
Ačkoli tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu v září opět vzrostlo, i nadále jde o lepší výsledek vzhledem k plánu ministerstva financí. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Na příjmové straně pomohly k lepšímu výsledku zejména přímé daně. Inkaso daně z příjmu právnických osob dostalo čtvrtletní zálohu, která vystřelila celkový výběr na 123 procenta plánu pro celý letošní rok. Pozitivní vývoj pokračuje i u daně z příjmu fyzických osob, na které stát za prvních devět měsíců vybral o deset miliard více oproti plánu. Obdobně je na tom i pojistné.

Na druhou stranu i nadále zaostávají nepřímé daně v čele se spotřební daní. Ta však podle nás již celoroční plán nedožene vzhledem k nerealistické prognóze spotřeby zdaněných položek. Celkově je ale příjmová strana státního rozpočtu přinesla o 33,6 miliardy korun více, než by odpovídalo proporcionální části schváleného plánu.

Na výdajové straně za prvních devět měsíců vzrostly běžné výdaje meziročně o 8,4 procenta, zatímco investice poklesly o 5,9 procenta. Hlavní položkou zvyšující výdaje jsou již předfinancované transfery podnikatelským a nepodnikatelským subjektům, které zatěžovaly rozpočet zejména v první polovině roku.

Na druhou stranu úspora vzniká u platů státních zaměstnanců a investic. V prvním případě lze očekávat plné vyčerpání v závěru roku v podobě odměn.

PSALI JSME:
Lepší výběr daní a nižší růst výdajů zpomalují prohlubování deficitu státního rozpočtu

V případě investic však tempo realizace zaostává za předchozími roky. Zatímco letos již bylo proinvestováno 54 procenta rozpočtu, v loňském roce to touto dobou bylo 75 procent a rychlejší čerpání jsme viděli i v předchozích dvou letech.

Kombinace ambiciózního plánu a problémů ve stavebnictví pravděpodobně narazila na limity ekonomiky a investice tak budou rozhodující pro výsledný deficit letošního státního rozpočtu.

Ačkoli tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu v září opět vzrostlo, i nadále jde o lepší výsledek vzhledem k plánu ministerstva financí. Příjmová strana v čele s přímými daněmi potvrzuje náš předpoklad lepších makroekonomických podmínek oproti plánům vlády.

Na druhou stranu výdajovou stranu již tolik nezatěžují výdaje spojené s pandemií. Pro výsledný deficit tak bude klíčové rozuzlení problematického čerpání investic. I nadále počítáme s výsledným deficitem státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Výsledky za poslední tři měsíce však naznačují, že by výsledný deficit mohl být i mírně nižší.

PSALI JSME:
Letos bude rekordní schodek státního rozpočtu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.