Obcházení protiruských sankcí je v Česku při prodeji ruského majetku docela snadné

Názor
Účinnost ekonomických sankcí, které zavedla EU vůči Rusku jako následek invaze na Ukrajinu, není i přes veškerou snahu stoprocentní. Kvůli minimální regulaci je možné například využít k obcházení uvalených sankcí kryptoměny, aniž by to bylo dohledatelné. A to i přesto, že sankce míří i na tuto oblast.
Obcházení protiruských sankcí je v Česku při prodeji ruského majetku docela snadné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kryptoměnu lze totiž držet i přes tzv. hardware peněženku, která zaručuje anonymitu majitele. Představme si situaci, kdy subjekt, kterého se sankce dotýkají, vlastní nemovitost v Praze, kterou by rád prodal. V takovém případě si zřídí hardware peněženku, kterou si koupí a snadno aktivuje.

Protože peněženka není navázána na jméno, nemůže nikdo nijak ověřit, zda kryptoměnový účet používá občan EU, nebo sankcemi dotčený rezident Ruské federace či někdo jiný. Porušování sankcí tak zpravidla nelze odhalit ani mu zabránit.

Kupující pak jednoduše zašle prodávajícímu ekvivalent kupní ceny dané nemovitosti v kryptoměně a navzdory sankcím k převodu nemovitosti dojde. Větší míru zneužívání blokuje snad pouze mentalita případných zájemců, kteří zpravidla volí nejrychlejší, nejsnazší a jim známou cestu k cíli. Bohužel se vždy najde dost osob ochotných na tomto spolupracovat.

PSALI JSME:
Západ půjde po majetku ruských oligarchů

Hardware peněženka je v zásadě „flashka“, kterou si může kdokoliv zakoupit, vytvořit k ní heslo a bez nutnosti registrace dalších údajů (např. jména, adresy, data narození apod., pozn. aut.) na ni může nahrát svoje kryptoaktiva.

Podle odborníků je to jeden z nejbezpečnějších způsobů držení kryptoměny, protože na rozdíl od on-line účtů zde není takové riziko napadení účtu hackery. Vzhledem k anonymitě však mohou být hardware peněženky i snadno zneužívány k praní špinavých peněz, obcházení daňových předpisů nebo právě mimo jiné i k obcházení sankcí.

Kryptoměn se konkrétně týká pátý sankční balíček z 8. dubna 2022, který zakazuje poskytovat služby peněženek, účtů nebo jakékoliv jiné úschovy kryptoaktiv ruským státním příslušníkům nebo fyzickým osobám s bydlištěm v Rusku nebo právnickým osobám, subjektům či orgánům usazeným v Rusku, a to pokud celková hodnota kryptoaktiv fyzické nebo právnické osoby na jednoho poskytovatele peněženky, účtu nebo úschovy přesahuje 10 000 eur.

PSALI JSME:
Putin prý bere 250 tisíc korun měsíčně. Jen na jachtu Šeherezáda, kterou má vlastnit, by tak vydělával 5270 let

Digitální prostředí a moderní technologie se ale rychle rozvíjejí a legislativa s nimi zpravidla nestíhá držet krok. To platí i o kryptoaktivech, která dosud nejsou nijak významněji regulována, což by do budoucna mělo změnit evropské nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets).

Mezi další protiruské ekonomické sankce se řadí například zákaz přijímání nových vkladů převyšujících 100 000 eur od ruských státních příslušníků a rezidentů v bankách EU. Zakázáno je i prodávat, převádět nebo vyvážet eurobankovky do Ruska. Deset významných ruských bank je také vyloučeno z finančního systému SWIFT, skrze který jsou prováděny mezinárodní platby.

Vůči konkrétním osobám a subjektům na tzv. sankčních seznamech působí pak sankce ještě přísněji, neboť na jejich základě je těmto osobám zmrazován majetek včetně finančních prostředků na účtech. Platí pro ně i zákaz vstupu či průjezdu přes území EU a občané a společnosti z EU jim nesmějí zpřístupňovat finanční prostředky.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB vyzvala finanční sektor k okamžité implementaci protiruských sankcí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB