OBRAZEM: V Praze chcípl snad už i pes, ale ne všichni to zabalili

Reportáž
V centru Prahy to teď vypadá, jako by zde skoro chcípl už i pes. Některé restaurace zkoušejí trdlo, kávu či svařák přes okénko, ale mnohé to zabalily úplně. Tam, kde se točily miliónové tržby týdně, je teď „zóna 0“.
V centru Prahy to teď vypadá, jako by zde skoro chcípl už i pes. Foto: FAEI.cz/autor

Na Václavském náměstí nezvykle pusto, hotely setmělé, nad obchodním domem C&A svítí pár kancelářských oken. Pěší zóna vymetená, a ejhle, když je řeč o psovi, zrovna jeden malý si to mašíruje na vodítku s paničkou v červené bundě a užívá si vycházku bez rizika, že ho někdo zašlápne.

Foto: FAEI.cz/autor

Thajské masáže mají otevřeno do prázdna. Masírovat nesmí, jen prosí o almužnu formou voucheru. Pár rybiček v akváriích, kam si turisté nořili svá ošlapaná chodidla k rybímu okusování, unaveně proplouvá kolem umělých nohou figuríny v paruce.

Fronta u knih a hlouček kolem dívky ve skafandru

Rušněji je kolem velkého knihkupectví a kolem odběrového místa na testování uprostřed Václavského náměstí, kde slečna oblečená do skafandru jako z filmu Vetřelec radí lidem, jak se testovat.

Foto: FAEI.cz/autor

Zrovna k hloučku směrem od sochy sv. Václava doklusala podsaditá běžkyně navlečená v přiléhavém úboru z ropy. Jak hlouček zasmušilých testuchtivých postav uviděla, raději to otočila přes přechod na druhou stranu.

Foto: FAEI.cz/autor

Před obchodem s becherovkou se cosi teplého venku nabízí, ale zákazníci skoro žádní, podobně jsou na tom všichni kolem Můstku, co vystrčili tanky s nápoji.

Foto: FAEI.cz/autor

„Pane, vy máte drobné, vám to v bundě cinká. Dejte příspěvek na mého pejska, nebo pojde hlady,“ dotírá ani ne třicetiletý žebrák. Ruce má, nohy mu svižně běhají, slepý ani hluchý není a přesto žebrá. Výnosy z žebroty šly ale očividně také dolů, ale proměnit nataženou dlaň v ruku k dílu třeba ve skladu, to asi neklapne.

PSALI JSME:
Koronakrize zamávala s kriminalitou: Lup není kde zpeněžit

Apoštolové jsou teď někdy i v přesile

Staromák? Nejživěji je na Orloji, když pochodují apoštolové a kostlivec jim pak na závěr zatahá za zvoneček. Žádné užaslé asijské tváře s čínsko-japonskými fotícími prkénky na narcistických hůlkách (pro selfie) a naháněči turistů původem z Afriky. Místy popraskaná, omšelá plexiskla, to je to, co zbylo se staroměstských „zahrádek.“

Foto: FAEI.cz/autor

„Pane, pojďte na svařák se slevou,“ láká překvapivě zvesela z jedněch mála otevřených dveří v Dlážděné ulici usměvavá zrzka. To při běžném životě Čech v Praze nezažijete, takovou vřelost. Staroměstský pivovar je zavřený úplně, PETky to přece nemohou zachránit.

Foto: FAEI.cz/autor

A hračkářství v Dlážděné, kde jsou zejména loutky, například Spejbla a Hurvínka, také v jednom z detailů ukazuje, že panuje nouzový stav. Ve výloze snad už dvacet let neúnavně na kolotoči „chodily“ na šňůrkách dokola veselé postavičky, třeba šedivý pejsek. Pořád dokola, dnem i nocí. Loutkový kolotoč pro radost. Teď se netočí.

Foto: FAEI.cz/autor

Bravo, Toscana!

Ne všichni to ale zabalili a pláčou. Třeba Toskánská vinárna ve Štěpánské ulici. „Ano, tržby jsou samozřejmě nižší, ale pomohla loňská kompenzace a hlavně: stálí zákazníci. Jsme jako malá vesnice. Klienti, vlastně už známí, si chodí i pro celé kartony dobrého vína. A některým jsem na Vánoce dělala naše prkénka se sýry a vybranými uzeninami,“ říká vinárnice Karolína.

Foto: FAEI.cz/autor

Zdejší podnik zaměřený na dražší vína a delikatesy vybudovali od nuly manželé, kteří opustili zaměstnání v korporacích. Pět let usilovné práce. A dnes se jim vrací, že mají e-shop, že je lidé znají z trhů na Náplavce i z cest, které organizují do romantického penzionu u toskánských vinic, kde žijí nejraději. Stačí venku chvíli postát a pět šest stálých zákazníků zdraví už z dálky rozšafnou Karolínu. Tak trochu to vypadá jako z filmu z první republiky.

Foto: FAEI.cz/autor

Taková procházka po Praze ale teď ukazuje jedno: Kdo postavil podnik trpělivě na dlouhodobých, místních a stálých zákaznících a zboží, které v supermarketu nemají, tak štít z podniku nesundává. Naopak ten, kdo točil velký byznys jen na neznámé mase lidí z ciziny, která sypala peníze ve velkém, ale za dva tři dny odjela, teď skončil.

A kolega-konkurent z dalšího vyhlášené vinárny ve Štěpánské ulici o dva vchody dále? Také to byla vynikající vinárna, s dlouholetou pověstí, ale rolety jsou dole.

Foto: FAEI.cz/autor

Překvapení: Airbnb není mrtvé

Ve Štěpánské je zajímavý ještě jeden fenomén, paradox vzhledem k vylidněným ulicím a zavřeným podnikům: Airbnb není mrtvé, i když by si to tolik pražských aktivistů přálo.

Foto: FAEI.cz/autor

Některé domy i nadále vítají turisty z ciziny. Lákají je poloviční ceny a do Prahy přijedou, i když si nikde neposedí. Jsou zde činžáky, jejichž vlastníci to nakombinovali rozumně: Polovinu bytů mají pronajaty dlouhodobí nájemníci, a polovina pořád jede na pobytové nájmy, i když to není takový výnos jako předloni.

A víte, ve kterém domě v ulici svítí nejvíce oken? Naproti přes ulici, v budově Finančního úřadu pro hl. město Prahu.

PSALI JSME:
Praha je polomrtvá, jako by už byla vládou zavřená. A policie bdí, i když nemá nad čím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru