Očkovat proti chřipce lze už i šestiměsíční děti

Zapomeňte na chvíli na covid. Každý rok se ve světě vyskytnou nejméně tři miliony případů závažného onemocnění chřipkou. Statistiky dokládají, že to ale může být až pět milionů a až 650 000 souvisejících úmrtí. Nejohroženější jsou vysoce rizikové skupiny populace – zejména kojenci a malé děti, nebo chronicky nemocní lidé s dlouhodobými zdravotními problémy.
Nová kvadrivalentní vakcína pomůže během nadcházející chřipkové sezony chránit před chřipkou poprvé i malé děti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Sezónní chřipkou, která může způsobit i vážné potíže, jako je např. bronchitida nebo zápal plic, ročně onemocní miliony dětí. Ty navíc šíří chřipku dál. Jejich očkováním je tedy možné před chřipkou chránit i další osoby. Jde zejména o chronicky nemocné pacienty s dlouhodobými zdravotními problémy, jako je například astma, diabetes, nebo onemocnění mozku či nervové soustavy.

Společnost Viatris, která vznikla loni v listopadu spojením společnosti Mylan a dceřiné společnosti Pfizer Upjohn, už letos v červnu oznámila, že její kvadrivalentní vakcína proti chřipce nově pomůže chránit před onemocněním také děti ve věku už od šesti měsíců.

A také, že pro nadcházející chřipkovou sezonu bude uvedená vakcína obsahovat nové složení kmenů viru chřipky doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro severní polokouli.

Kvůli probíhající pandemii covid-19 bude podle zdravotnických odborníků očkování proti chřipce během nadcházející chřipkové sezóny důležitější, než kdy předtím. WHO klade velký důraz na očkování sezónními vakcínami proti chřipce především u nejvíce ohrožené populace: Zdravotníků, starších lidí, těhotných žen, osob s chronickými onemocněními a dětí.

Podle Světové zdravotnické organizace na chřipku zemře deset lidí ze 100 tisíc nemocných. Odhaduje se proto, že úmrtí souvisejících s nákazou může být v ČR ročně až 1500. Většina z těchto případů zůstává mimo oficiální statistiky, protože nejsou jako onemocnění chřipkou vůbec diagnostikována.

Očkování je proto stále nejefektivnější prevencí. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB