Očkovat proti chřipce lze už i šestiměsíční děti

Zapomeňte na chvíli na covid. Každý rok se ve světě vyskytnou nejméně tři miliony případů závažného onemocnění chřipkou. Statistiky dokládají, že to ale může být až pět milionů a až 650 000 souvisejících úmrtí. Nejohroženější jsou vysoce rizikové skupiny populace – zejména kojenci a malé děti, nebo chronicky nemocní lidé s dlouhodobými zdravotními problémy.
Nová kvadrivalentní vakcína pomůže během nadcházející chřipkové sezony chránit před chřipkou poprvé i malé děti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Sezónní chřipkou, která může způsobit i vážné potíže, jako je např. bronchitida nebo zápal plic, ročně onemocní miliony dětí. Ty navíc šíří chřipku dál. Jejich očkováním je tedy možné před chřipkou chránit i další osoby. Jde zejména o chronicky nemocné pacienty s dlouhodobými zdravotními problémy, jako je například astma, diabetes, nebo onemocnění mozku či nervové soustavy.

Společnost Viatris, která vznikla loni v listopadu spojením společnosti Mylan a dceřiné společnosti Pfizer Upjohn, už letos v červnu oznámila, že její kvadrivalentní vakcína proti chřipce nově pomůže chránit před onemocněním také děti ve věku už od šesti měsíců.

A také, že pro nadcházející chřipkovou sezonu bude uvedená vakcína obsahovat nové složení kmenů viru chřipky doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro severní polokouli.

PSALI JSME:
Které kmeny chřipky budou řádit letos?

Kvůli probíhající pandemii covid-19 bude podle zdravotnických odborníků očkování proti chřipce během nadcházející chřipkové sezóny důležitější, než kdy předtím. WHO klade velký důraz na očkování sezónními vakcínami proti chřipce především u nejvíce ohrožené populace: Zdravotníků, starších lidí, těhotných žen, osob s chronickými onemocněními a dětí.

Podle Světové zdravotnické organizace na chřipku zemře deset lidí ze 100 tisíc nemocných. Odhaduje se proto, že úmrtí souvisejících s nákazou může být v ČR ročně až 1500. Většina z těchto případů zůstává mimo oficiální statistiky, protože nejsou jako onemocnění chřipkou vůbec diagnostikována.

Očkování je proto stále nejefektivnější prevencí. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

PSALI JSME:
Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti chřipce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lov mezi mrtvými brouky

Dvě nejmenší banky na českém trhu Trinity a Expo se pokoušejí zalovit v rybníce velkých a středních bank, které i …