Od pondělí mohou živnostníci žádat o ošetřovné

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely po uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání v souvislosti s péčí o dítě do deseti let či handicapovaného člověka, mohou požádat o dotaci v další výzvě z programu COVID – „Ošetřovné“ pro OSVČ. Informovalo o tom dnes ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
OSVČ mohou nyní kombinovat ošetřovné i s kompenzačním bonusem, dosáhnou tak na větší pomoc. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výzva za listopad je k dispozici na webu ministerstva, přičemž žádosti mohou živnostníci podávat od pondělí od 21. prosince. Dotace za jeden kalendářní den včetně víkendů a svátků je 400 korun.

Výzvu MPO vyhlásilo v návaznosti na schválení zákona o spotřebních daních Poslaneckou sněmovnou. Ten umožnuje kombinovat kompenzační bonus v daný kalendářní den s jinou přímou podporou proti následkům koronaviru.

„OSVČ mohou nyní kombinovat ošetřovné i s kompenzačním bonusem, dosáhnou tak na větší pomoc,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Nebudou se tak muset rozhodovat, jakou podporu zvolí. Nově mohou kompenzační bonus kombinovat s programem COVID – Nájemné, s ošetřovným pro živnostníky a s programem Antivirus. Získají tak od státu vyšší podporu,“ dodal.

Žádosti o „ošetřovné“ OSVČ začne MPO přijímat v pondělí 21. prosince 2020 od 9 hodin a bude možné je posílat do 21. ledna 2021. Dotace za jeden kalendářní den včetně víkendů a svátků činí 400 Kč. „Doporučujeme žádosti podávat datovou schránkou, tak se vyřizují nejrychleji,“ doporučil ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.

Ministerstvo podle něj bude žádosti přijímat také e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem či poštou, nejlépe doporučenou. MPO má v rozpočtu na „ošetřovné“ pro OSVČ v současné době 250 milionů korun. Bude-li třeba, dojde k navýšení. Podrobné informace k programu jsou k dispozici na www.mpo.cz/osetrovneosvc.

PSALI JSME:
Rodiče mají nárok na ošetřovné i za nadcházející pondělí a úterý. Školy už se totiž letos neotevřou

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Aktivita živnostníků na internetu loni vzrostla o třetinu

Živnostníci a malé firmy byli v uplynulém roce na internetu takřka o třetinu aktivnější. Vyplývá to z údajů společnosti O2, podle kterých datový provoz ve fixní síti u těchto zákazníků meziročně stoupl o 30 procent. …

Na točené mohli Češi v posledních 12 měsících 171 dnů

Již rok fungují restaurační zařízení v omezeném režimu. Od 14. března 2020 byla vládním nařízením uzavřena a fungovat mohla pouze skrz výdejní okénko. K rozvolnění tohoto režimu došlo v průběhu uplynulých 365 dní na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru