Rodiče mají nárok na ošetřovné i za nadcházející pondělí a úterý. Školy už se totiž letos neotevřou

Názor
K nejúčinnějším opatřením proti šíření covidu-19 patří uzavření škol. Vyplývá to z mezinárodní studie vyhodnocující dopady jednotlivých opatření ve 41 zemích. Studii sestavil tým pod vedením vědců z Oxfordské univerzity a nově ji publikoval časopis Science.
Školáci se letos již do svých tříd nepodívají. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bohužel, uzavření škol, zejména základních a středních, patří současně k vůbec nejdražším protipandemickým zásahům. To proto, že může ohrozit vzdělanostní úroveň nastupujících generací, což se výhledově nepříznivě promítne do konkurenceschopnosti celé ekonomiky.

Je tedy třeba opravdu pečlivě zvažovat, kdy a za jakých podmínek školy zavřít. Blížící se Vánoce nabízejí příležitost k celkem ještě „levnému“ uzavření škol, neboť v dnech těsně před vánočními svátky se toho ve školách děti a mládež stejně mnoho nenaučí. Kantoři jim nechtějí kazit vrcholný adventní čas písemkami, testy a zkoušením, takže panuje volnější, „besídková“ atmosféra.

Česká vláda této situace využila a v pondělí se usnesla, že „prodlouží vánoční prázdniny“. Školáci se tak již letos do tříd nepodívají. A to přesto, že ještě nadcházející pondělí a úterý představují běžný pracovní den.

PSALI JSME:
Životní zlom v páté třídě? Sortování dětí na chytré a hloupé po Česku

To ale tedy také znamená, že rodičům vzniká nárok na ošetřovné, pokud namísto zaměstnání zůstanou s dítětem doma. Nárokovat ošetřovné však rodiče mohou jen za pondělí a úterý, nikoli za středu, neboť ta by byla prázdninovým dnem, i kdyby žádné onemocnění covid-19 neexistovalo.

Pokud si rodič chce ošetřovné nárokovat, musí vyplnit příslušnou žádost na stránkách České správy sociálního zabezpečení a předat ji svému zaměstnavateli. Ošetřovné ve výši 70 procent denního vyměřovacího základu mohou čerpat ti rodiče, kteří ke dni 21. prosince pečovali o dítě mladší deseti let.

Mnozí rodiče si neuvědomují, že ošetřovné mohou za nadcházející pondělí a úterý čerpat. Mohou se tak zbytečně připravit o peníze, které se nejen kvůli blížícím se svátkům budou jistě hodit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rodiče dětí školou povinných mohou čerpat nové krizové ošetřovné už teď

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na trhu práce dochází k polarizaci

Antivirus, diverzifikovaný průmysl, silné zaměření na logistiku a také koncentrace technologických služeb drží českou ekonomiku v běhu natolik, že zvládla absorbovat tisíce lidí, kteří se vinou pandemie ocitli bez práce.

Zaměstnanci Amazonu zřejmě odmítnou vznik odborů v USA

Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. Zatímco v roce 1983 v nich bylo organizováno 20 procent pracovní síly, dnes je to již pouze 11 procent. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru