Odhalených padělaných peněz je už teď v Česku více než za celý loňský rok

Za celý loňský rok 1 980, za první pololetí letošního roku 2 797. Česká národní banka (ČNB) zadržela od ledna do června výrazně více padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí. Vyplývá to z údajů, které ČNB zveřejnila na svém internetovém účtu.
Padělaná tisícikoruna zadržená na Hodonínsku. Ilustrační foto: Policie ČR

Zajištěných padělků je tam o polovinu více než za celý uplynulý rok, oproti loňskému pololetí se jejich počet zvýšil více než pětinásobně. Naprostá většina zadržených falzifikátů jsou přitom české koruny, kterých centrální banka zadržela 1 451.

Novým fenoménem jsou padělané mince, kterých ČNB odhalila více než devět set. V minulých letech totiž mince tvořily jen velmi malou část všech falzifikátů.

Česká národní banka zadržela rovněž 192 padělaných eurových bankovek, 162 dolarových bankovek a 81 eurových mincí. Falzifikátů přitom výrazně přibylo ve druhém čtvrtletí. Za první tři měsíce ČNB zjistila 973 padělaných bankovek a mincí, od dubna do června jich ale bylo bezmála dvojnásobek.

Falzifikáty na Hodonínsku

Za padělání a pozměňování peněz hrozí pachatelům až osm let vězení. Za mřížemi tak mohou skončit například dva muži z Hodonínska. Policisté nejprve dopadli dvaatřicetiletého muže, který s falešnými penězi platil. V jedné z heren si nechal dvakrát rozměnit stokorunu, v jednom případě zaplatil falešnou tisícikorunou za pivo v obchodě.

Padělky sice nebyly moc kvalitní, i tak si toho obsluha všimla až poté, co muž i se svým kumpánem odešel. V jedné provozovně ale nepravé peníze odhalili rovnou.

V březnu pak vyšetřovatelé dopadli také devětadvacetiletého muže, který padělky vyráběl na domácí tiskárně. Při tvorbě bankovek slepoval rub a líc, ochrannými prvky se prakticky nezabýval. „Část falzifikátů se nedostala do oběhu zřejmě i proto, že mu je příbuzní po zjištění situace znehodnotili,“ uvedl tamní policejní mluvčí Pavel Šváb.

Miliardy peněz v oběhu

Z loňských 1 980 zadržených padělků tvořila přibližně polovinu korunové bankovky, přičemž nejčastěji se napodobovala tisícikoruna. Ke konci roku začala ČNB také zajišťovat ve větší míře padělané dvacetikorunové mince – navíc v poměrně vysoké kvalitě.

V Česku bylo ke konci uplynulého roku v oběhu 2,79 miliardy bankovek a mincí. Meziročně se jejich počet snížil o 2,2 procenta. Mírně ubylo bankovek a naopak přibylo mincí. Hodnota všech bankovek a mincí dosáhla zhruba 706 miliard korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB