Odklad splátek. Banky už o něj požádaly desítky tisíc rodin a tisíce menších firem a podnikatelů

Banky už v minulém týdnu schválily první várku žádostí o odkad splátek hypoték a dalších úvěrů kvůli koronavirové krizi. Do finančních ústavů zatím dorazily desítky tisíc žádostí – nejen od domácností, ale také od menších a středně velkých firem.
Budu mít na další splátku? Spousta lidí se kvůli koronaviru dostala do finančních potíží. Foto: Pixabay.com

Prakticky všechny tuzemské banky nabídly svým klientům, kteří se kvůli karanténě a dalším opatřením kvůli pandemii nového typu koronaviru dostali do finančních potíží, odklad splátek hypoték, spotřebitelských půjček a dalších úvěrů. Zatím o tuto možnost už požádaly desítky tisíc lidí i menších firem a podnikatelů.

Celá skupina ČSOB včetně Hypoteční banky, ČMSS i Poštovní spořitelny nabízí lidem, kteří se dostali do tíživé situace v souvislosti s COVID-19, odklad celých splátek úvěrů i hypoték po dobu tří měsíců. U úvěrů na bydlení navíc nabízí odklad splátek jistiny úvěrů o šest až dvanáct měsíců. Odklad splátek u lidí, kteří jsou dotčeni důsledky koronavirové nákazy, nepovede k negativnímu zápisu do registrů dlužníků, uvedla ČSOB.

Česká spořitelna informovala, že od zveřejnění nabídky odkladu zpracovala již přes 20 tisíc žádostí o odklad splátek. Většinu přitom tvořily žádosti o odklad spotřebitelských úvěrů – celých 56 %. Ve 35 procentech šlo o hypoteční splátky.

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky byl v únoru vysoký, může jít o poslední úspěch na hodně dlouhou dobu

Pomáhá i robot

Banka včera informovala, že individuální klienti, jejichž schopnost splácet byla ohrožena pandemií, mohou nyní u Spořitelny online požádat o odklad splátek až o šest měsíců. Spořitelna navíc po dobu odkladu neúčtuje klientům úroky z hypotečních úvěrů, takže celková jistina i doba splácení hypotečního úvěru se nemění.

Zbývajících devět procent z dosud podaných žádostí tvořily žádosti o odklad firemních úvěrů. Banka nyní nabídne všem firemním klientům možnost okamžitého čerpání státem garantovaných úvěrů v rámci programu COVID II a bude pokračovat ve standardním úvěrování a financování zejména firemních klientů, aby tito dokázali udržet desítky tisíc pracovních míst, ohrožených v důsledku pandemie.

Pro maximální urychlení celého procesu byl do schvalování nejjednodušších žádostí zapojen dokonce i robot, který vyřídil přibližně pětinu dokumentů. „Většina žádostí byla schválena v průběhu 48 hodin,“ sdělil mluvčí spořitelny Filip Hrubý. Zamítnuty byly podle něho pouze jednotky žádostí, a to zejména z administrativních důvodů, kdy klientům chybělo například lékařské potvrzení.

PSALI JSME:
Vláda stále nepochopila vážnost situace. Odklad hypoték je fajn, ale…

Minimálně tříměsíční odklad

Česká bankovní asociace nedávno bankám doporučila, aby odložily splátky o tři měsíce. Za běžných podmínek banky umožňují odklad splátek obvykle na kratší dobu, třeba jen o měsíc. Banky dnes skutečně nabízejí svým zákazníkům minimálně tříměsíční odklad.

„Tři měsíce jsou signálem určité důvěry, že se situace zlepší. Pokud by mimořádná opatření trvala déle, což nikdo nechce, tak se k tomu můžeme vrátit a řešit další perspektivu. Ale samozřejmě platí to, co banky již řekly, tedy že budou za svými klienty stát,“ řekla mluvčí bankovní asociace Monika Petrásková.

„Aktuální situace vyžaduje vysokou míru společenské i osobní solidarity. Rozhodnutí umožnit odklad splátek klientům, kteří se dostanou do potíží se svými příjmy, chápu proto jako zcela logický krok,“ konstatoval Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

PSALI JSME:
Dopad koronaviru: Pětina lidí nemá finanční rezervy ani na měsíc

Firem je zatím menšina

Žádosti o odklad splátek dorazily prakticky do všech bank, ale též do nebankovních institucí, které nabízejí spotřebitelské úvěry. O odklad je možné přes webové stránky finančních ústavů, kde jsou k tomu vytvořeny speciální formuláře. Například Raiffeisenbank jen za prvních pět dní po zveřejnění této možnosti obdržela několik tisíc žádostí.

Zatím u všech institucí převažují individuální klienti, firemní zákazníci jsou v menšině. Do České spořitelny do konce minulého týdne dorazilo na 1500 žádostí od malých firem a podnikatelů s průměrným objemem úvěru okolo 1,5 milionu korun. Dominují obory pohostinství, pronájem nemovitostí, obchodní činnost, automobilová doprava a servis.

Firemní klienti, podnikatelé a OSVČ mohou u Spořky žádat až o šestiměsíční odklad splátek úvěru, aniž by byl po dobu odkladu snížen jejich rating. Konkrétní podmínky odkladu jsou sjednávány na zcela individuální bázi. Zhruba polovina z dosud došlých žádostí firemních klientů byla schválena již v průběhu prvního týdne, u ostatních se jednání o odkladu finalizují, uvedla banka.

PSALI JSME:
Jak teď zachraňovat českou ekonomiku

Za nezměněných podmínek

ČSOB umožňuje svým firemním klientům a podnikatelům odklad splátek u investičních úvěrů a prodloužení čerpání provozních úvěrů za nezměněných podmínek. „Menším firmám nabízíme jednorázový odklad splátek až o šest měsíců, v případě větších firem nabízíme tříměsíční odklad a možnost individuálně posuzovaného odkladu o další tři měsíce,“ uvedl Petr Knapp, člen představenstva ČSOB zodpovědný za firemní klientelu.

Podle oblasti podnikání a finanční situace firmy nabízí ČSOB i posunutí platby úroku. Všechny firemní klienty posuzuje banka v souladu s regulací ČNB individuálně tak, aby šlo o pomoc těm, na které dopadají opatření v souvislosti s COVID-19 přímo anebo v důsledku přerušení dodavatelských a odběratelských řetězců.

„Aktuálně jsme již umožnili odklad splátek všem klientům dotčeným COVID -19, kteří o to požádali. V příštích týdnech očekáváme výrazný nárůst žádostí a jsme připraveni vyřídit je obratem, tak jako doposud,“ shrnul za ČSOB Knapp.

PSALI JSME:
Vládní liberační balíček II: Co přináší a jaké budou jeho dopady?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zlevňování hypoték dochází dech

Několikaměsíčnímu zlevňování hypoték v ČR dochází dech. Letos v srpnu sice hypotéky nadále zlevňovaly, ale nejpomalejším tempem za posledního takřka půl roku. Znamená to, že prostor pro zlevňování, jejž vytvořila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Povinným ručením automobilu chráníte především ostatní

Poradna
Platíte a vlastně ani nevíte proč? Řeč je o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které většina řidičů pokládá spíš za daň, než pojištění, a proto se zajímá spíše o jeho výši, než o to, co toto povinné ručení garantuje, co chrání a na co se nevztahuje, i čím se liší od havarijního pojištění. Což jsou však informace, o něž se nestará jen řidič bezmezně věřící, že právě jemu se na silnici nic stát nemůže.
Rolovat nahoru