Odložené splátky nejsou žádný milodar. Hypotéky se prodraží o úroky, které naskakují pořád

Odklad splátek hypotéky po dobu nouzového stavu opravdu zvažte. Je-li možnost, tak výpomoc v rámci rodiny je lepší. Odklady splátek nejsou milodarem. Úroky z „odložených“ měsíců, naskakují dále. Nejsou to malé sumy, hlavně v prvních letech splácení úvěru tvoří úroky zhruba polovinu běžné měsíční platby. Za půl roku to tak může být několik desítek tisíc korun navíc, o které hypotéku nakonec přeplatíte.
Odložené splátky nejsou žádný milodar. Hypotéky se prodraží o úroky, které naskakují pořád. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dnes bude Poslaneckou sněmovnou projednáván vládní návrh „zákona o moratoriu na splátky úvěrů“, na jehož základě si dlužník bude moci vybrat mezi třemi a šesti měsíci odkladu. „Očekáváme, že zákon bude schválen a nabude účinnosti ve velmi krátké době. Předpokládáme, že většina dlužníků využije maximální lhůty a splátky si odloží o šest měsíců,“ informoval včera hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura.

„Po dobu odkladu nebudete platit žádné splátky, úvěr však bude po tuto dobu úročen a tyto úroky zaplatíte po skončení doby odkladu v rámci pravidelných splátek,“ píše například ve svých podmínkách jasně Komerční banka, která nyní umožňuje tříměsíční odklad splátky.

Čili čistě nahrubo načrtnuto: Činí-li hypotéka v celkové splátce složené z jistiny (to, co jste si půjčili) a úroku (cena půjčených peněz) 15 tisíc měsíčně, tak úroky se budou pohybovat kolem sedmi tisíc měsíčně. Za tři odložené měsíce tak klient navíc zaplatí 21 tisíc korun na úrocích. Sice ne hned, ale po skončení nouzového stavu.

Hypoteční banka nabízí dvě varianty: Odklad splátky jistiny až na 12 měsíců nebo odklad celé splátky hypotečního úvěru (úroku i jistiny) na tři měsíce. Roční odklad se při závěrečném zúčtování obzvláště prodraží, protože rok platíte „jen“ úroky.

Česká spořitelna uvádí, že v průběhu tří až šesti měsíců neplatí klienti, kteří o to požádali a splnili podmínky pro odložení, žádné splátky ani poplatky. Mají-li sjednané pojištění schopnosti splácet, spořitelna je za ně o dobu odkladu uhradí. Tak toto je podmínka, která pro lidi v nouzi zajímavá je, protože jinak na pojištění bance zaplatili tisíce korun ročně, takže teď jim to banka může aspoň trochu vynahradit. Úlevu si tito klienti v podstatě předplatili.

Ať má jedna banka takové podmínky a druhá onaké, tak ve výsledku je to jedno. Ta první vlna jakési solidarity brzy opadne. Je bláhové si myslet, že banky budou blahosklonné v následujících měsících, kdy se dopady zmražení ekonomiky projeví nejvíce, a nepřistoupí k zesplatňování hypoték, tedy těch které nebudou klienti platit déle než tři měsíce – počítáno mimo nouzový stav. Na to ať každý optimista zapomene.

PSALI JSME:
Tuzemské banky prudce snižují úročení vkladů. Se snižováním úroků u hypoték tolik nespěchají

I když vlastník bytu nebude moci kvůli vládnímu nařízení dát neplatícímu nájemníkovi legální výpověď, tak ovšem zástavní právo banky vůči vlastníkovi bytu je silná páka bez pardonu. Hypotéka banky patří mezi přednostní pohledávky a dražby dnes mohou jet jako na drátkách on-line. Banky nejsou řád „milosrdných sester pětilisté růže“.

Lze očekávat, že právě proto ceny nemovitostí do půl roku klesnou až o pětinu, protože „vlastníci na dluh“ budou v koutě a doženou je i odložené splátky jistin a úroků. Už je to vidět teď na drahých pražských bytech, které se „točily“ na Airbnb.

V lednu u nich byla běžná tržní cena přes sto padesát tisíc korun za metr, tak se už v rámci neveřejných nabídek objevují i pod sto tisíc za metr a kupující pořád vyčkávají, že ceny půjdou ještě níže. Čekají i proto, že vyhlížejí, zda vláda nakonec přes parlament protáhne v jisté nouzové euforii slíbené zrušení nesmyslné 4% daně z nabytí nemovitosti.

PSALI JSME:
Daň z nabytí nemovitosti se měla zrušit už dávno

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru