Odolná poptávka může Fedu ztížit boj s inflací

Analýza
Poptávka amerických domácností podpořená silným trhem práce zůstává robustní, což může Fedu, centrální bance USA, zkomplikovat boj s inflací. Americké maloobchodní tržby v lednu zaznamenaly velmi silný růst.
Zveřejněná ekonomická data tento týden pomohla americkému dolaru, zatímco společná evropská měna ztrácela. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziměsíčně byly vyšší o tři procenta (v nominálním vyjádření, pozn. aut.) po předchozím poklesu o 1,1 procenta. Lednový meziměsíční nárůst tak byl oproti tržnímu konsensu o celý jeden procentní bod vyšší. Významně k tomu přispěla silná čísla prodejů aut, avšak i bez nich maloobchodní tržby rostly svižným tempem o 2,3 procenta meziměsíčně (oproti konsensu více než dvojnásobek).

Oživení spotřebitelské poptávky by v USA bylo v souladu se silným trhem práce (počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstává nízký, když se nadále drží pod hranicí 200 tis.), postupně se zmírňující inflací a s tím souvisejícím nárůstem důvěry domácností. Zároveň ale připomeňme, že data amerických maloobchodních tržeb vykazovala v posledních měsících vyšší míru fluktuace.

Případné silnější a trvalejší oživení poptávky amerických domácností by bylo komplikací pro Fed. Ten začátkem února zpomalil tempo, s jakým zvyšuje úrokové sazby na standardních 25 bazických bodů. Otázkou tak je, zdali ve světle posledních silných dat nakonec nebude muset opět šlápnout na plyn.

PSALI JSME:
Spotřebitelská poptávka v USA na začátku roku výrazně ožila. Šlápne Fed na plyn?

Zatímco meziměsíční vývoj amerických spotřebitelských cen za leden byl v souladu s očekáváními (+0,5 %), růst cen průmyslových výrobců byl o poznání vyšší. Výrobní ceny oproti prosinci vzrostly v průměru o 0,7 procenta (nejvíce od června 2022), čekal se však růst o 0,4 procenta. Překvapivě silná cenová dynamika se přitom netýkala pouze energií, ale i tzv. jádrové složky, která lépe odráží poptávkové tlaky v ekonomice.

Zveřejněná ekonomická data tento týden pomohla americkému dolaru, zatímco společná evropská měna ztrácela. Dolar proti euru v průběhu týdne posílil o zhruba půl procenta. Tržní dolarové sazby zaznamenaly zejména vlivem silných čísel lednových maloobchodních tržeb růst po celé délce výnosové křivky, více však v případě delších splatností.

Finanční trh i nadále očekává, že úrokové sazby Fedu dosáhnou v horizontu zhruba půl roku vrcholu mírně nad pěti procenty. Do konce roku pak trh stále zaceňuje možnost jejich snížení. Nově zveřejněná data z USA tak podle investorů spíše povedou k tomu, že Fed bude muset držet sazby vyšší po delší dobu, než aby opět urychlil tempo, s nímž sazby zvyšuje.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká inflace v lednu vzrostla o 6,4 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.