Odpojení EU od ruských energií Rusko nijak zásadně nepoškodí

Názor
Pokud Evropská unie zastaví dodávky ruského plynu a ropy, Rusko to hospodářsky příliš nepocítí. Jeho přebytek zahraničního obchodu by totiž i v takovém případě zůstal letos zhruba stejný jako loni. Závěr se opírá o dnes zveřejněnou kalkulaci týmu tří akademických ekonomů, z nichž dva působí na pražském výzkumném pracovišti CERGE při Univerzitě Karlově.
I při kompletním odpojení EU od ruského plynu by Rusko letos vykázalo přebytek zahraničního obchodu. Ilustrační foto: Gazprom

Ekonomové upozorňují, loni Rusko vykázalo historicky rekordní objem vývozu, čítající 490 miliard dolarů. Jenom polovinu z této částky ale představují příjmy z ropy a plynu a příslušných produktů.

Potenciální uvalení embarga na ruskou ropu ze strany EU by se ještě při zahrnutí embarga uvaleného ze strany USA týkalo zhruba 50 procent celkového ropného vývozu Ruska. Snížení dodávek ruského plynu ze strany EU by se pak týkalo 70 procent ruského exportu plynu.

Uvedení ekonomové pracují s realističtější variantou, že by ze strany EU došlo v případě plynu ke snížení jeho dovozu o dvě třetiny, nikoli k úplnému zastavení dodávek. Za daných předpokladů by celkový objem ruského vývozu klesl pouze o čtvrtinu.

PSALI JSME:
Kompletní odpojení od ruských energií by Česko přišlo na 66 miliard

Vzhledem k tomu, že současně dochází vlivem západních sankcí k poklesu ruského dovozu takřka na polovinu, lze při daných předpokladech – tj. předpokladu embarga Západu na ruskou ropu a snížení dodávek plynu do EU o dvě třetiny – počítat s tím, že Rusko letos i tak vykáže přebytek zahraničního obchodu čítající zhruba 200 miliard dolarů. To přibližně odpovídá jeho loňské hodnotě.

Rusko totiž dále těží z toho, že z velké části kvůli válce na Ukrajině letos nastal další růst cen ropy, přičemž ceny plynu se rovněž drží stále poměrně vysoko.

I při kompletním odpojení EU od ruského plynu – tedy ne pouze dvoutřetinového – by Rusko letos vykázalo přebytek zahraničního obchodu. Byl by sice nižší než ten loňský, který byl historicky rekordní, ale pořád by šlo o znatelný přebytek.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cesta Evropy k nezávislosti na ruských energiích bude dlouhá a strastiplná

Zavřít reklamu ×
  1. Amerika chce potopit ekonomicky EU a potřebuje odbyt svých komodit za jakoukoli cenu. Ukrajina je jen prostředek k získání tohoto cíle a k tomu USA chce poškodit Rusko. V konečné fázi Rusko své aktivity přesune na východ, tedy do Asie a bude mít dost odběratelů plynu a ropy. Takže válka na Ukrajině poškodí EU a jen USA na ní velmi dobře vydělají. Proto USA tuto válku na Ukrajině vyprovokovaly.

    • Konečně někdo rozumný napsal pravdu, na rozdíl od těch našich právdoláskařů i tzv.ekonomických expertů.

  2. Ekonomové jsou vedle jako jedle. Jejich pocty zvládají jen jeden řádek výpočtu. To, že se zdražila ropa a plyn je jedna věc. To, že se zdražují ale i ostatní komodity jim ten přebytek zase smázne, takže embargo určitě pocítí.

  3. Ivane Ivane, máte to v Moskvě pomotaný. Takže USA vyprovokovaly válku tím, že v roce 2008 vlítly do Gruzie a v roce 2014 anektovaly Krym?
    Jo tak takhle to je.

  4. USA prý chce potopit Evropu.Tak proč jim evropští politici lezou stále do pozadí?To není chyba USA,ale evropslých „politiků“!USA vždy vydělávaly na válkách na cizím území. Na konci nabídly půjčku,podmíněnou nákupem v USA,k tomu návrat půjčky v penězích,včetně úroků a výdělek je doma.

  5. To jsou zase moudra mudrců ze slonovinové věže. Dnes to nic neznamená a zítra se Rusové osypou, stejně jako by se osypal každý kdo by ze dne na den přišel o 30% příjmů.

  6. Největší škůdce pro celou Evropu je europarlament v Bruselu a jejich „hloupé“ nápady…….Stačí vzpomenout emisní povolenky,řízená migrace a další šílenosti!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny v průmyslu v srpnu letos poprvé klesly

Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB