Kompletní odpojení od ruských energií by Česko přišlo na 66 miliard

Názor
V případě úplného embarga na dovoz ruských energií, zejména plynu a ropy, do zemí Evropské unie by Česko patřilo mezi ekonomicky vůbec nejvíce zasažené země. Embargo by však i tak bylo zvládnutelné, jelikož by českou ekonomiku připravilo o zhruba jedno procento jejího celkového ekonomického výkonu. Vyplývá to ze závěrů studie Rady pro ekonomické analýzy při francouzské vládě, která byla dnes zveřejněna.
Gazprom uvedl, že dodávky plynu obnoví, až dostane zaplaceno v rublech. Ilustrační foto: Mero

Podle nejnovější, lednové prognózy Ministerstva financí ČR má letos tuzemský nominální hrubý domácí produkt činit 6617 miliard korun. Prognóza však počítala s nižší inflací, než jaká bude, což samo o sobě údaj podhodnocuje, a naopak nemohla ještě vzít potaz ekonomický dopad války na Ukrajině, takže čistě z toho důvodu je údaj pro změnu nadhodnocený.

Pokud se ale výsledný údaj k letošnímu výkonu české ekonomiky nakonec skutečně pohyboval kolem prognózované hodnoty, odpovídá jedno procento hodnotě zhruba 66 miliard korun. O tolik by tedy přišla v základním scénáři zmíněné studie česká ekonomika, pokud by došlo na úplné přerušení dodávek ruských energií do ČR. V přepočtu na jednoho dospělého obyvatele ČR jde o částku zhruba 7600 korun.

PSALI JSME:
Obejdeme se bez ruského plynu? Jaké jsou jeho vhodné alternativy

Relativně zvládnutelný dopad embarga na jednotlivé evropské ekonomiky vysvětlují autoři studie tím, že by podniky a firmy – a celá ekonomika – byly schopny dokonce už v poměrně krátkém období nahradit stávající zdroje energií jinými. Dokázaly by také náležitě přizpůsobit svoji výrobu, ať už meziproduktů či finální produkce.

Autoři vychází z historické zkušenosti, kterou velmi silné ekonomické šoky, jež nastaly po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima nebo při prvotním propuknutí pandemie covidu před dvěma lety v Číně. Firmy a celá ekonomika jsou podle autorů studie schopny se poměrně rychle přizpůsobit, a minimalizovat tak dopad šoku.

PSALI JSME:
Cesta Evropy k nezávislosti na ruských energiích bude dlouhá a strastiplná

I když je nahrazení novými zdroji energie nebo přenastavení výrobních procesů jen částečné, výrazné snižuje negativní dopad šoku, ať už je jím nehoda jaderné elektrárny, propuknutí pandemie nebo embargo na dovoz energií zcela zásadního dodavatele.

Loňský schodek státního rozpočtu České republiky, který byl historicky rekordní, činil zhruba 420 miliard korun. Náklady úplného odpojení od ruských energií pro celou českou ekonomiku jsou tedy zhruba šestkrát nižší, než tento schodek.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině na ESG legislativě nic nemění. Krize zvyšuje naléhavost chystaných změn ekonomiky

Zavřít reklamu ×
  1. Přesto vše by to byla ta nejlepší investice do budoucna,jiné vlády rozkradly daleko více , tím neříkám ,že tato vláda dělá vše správně.

  2. Myslim že to bude levnější než ubytovat 300000 ukrajinců a dávat jim vše zdarma. MHD, ZOO ,Víza ,apod. A to nemluvím o dalším zkur…..m výplat. Za misku Boršče se Čechům navyplatí pracovat, protože si musí platit všechno sami. Pomáhat – ANO, ale v mezích. Můžeme třeba sbírat víčka z Petek, jako na NAšE namocné děti, nebo pořádat veřejné sbírky, jako na naše města a vesnice Při přírodních katastrofách. Pane Fialo, vládo a úplně napotřebný senát, ukrojte si alespoň polovinu z Vašich bezdůvodně velmi,velmi vysokých platů a náhrad a podpořte Ukrajinu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB