Ohřev vody se solárními kolektory

Pokud zvažujete, že byste si pořídili solární ohřev vody, je hned z několika důvodů výhodnější pořídit si solární kolektory. Na rozdíl od fotovoltaiky totiž získávají ze sluneční energie teplo, které využijete při ohřevu vody.
Pokud zvažujete, že byste si pořídili solární ohřev vody, je hned z několika ohledů výhodnější pořídit si solární kolektory. Ilustrační foto: Freepik.com

Pořizovací náklady na solární kolektory jsou navíc nižší než v případě fotovoltaické elektrárny. To je dáno i tím, že solárních kolektorů, které využijete pro ohřev vody, potřebujete méně než v případě klasické fotovoltaiky. Výhodou tak je i skutečnost, že nepotřebujete příliš velkou plochu pro solární panely.

Při využití solárních kolektorů můžete ušetřit přibližně 70 procent elektrické energie spotřebované na ohřev vody. Musíte však pamatovat na to, že pro chladné dny, kdy je po celý den zataženo, je třeba mít nachystaný alternativní zdroj pro ohřívání vody.

Pro zřízení fototermiky, jak se solární ohřev vody nazývá, můžete využít dotace z fondu Nová zelená úsporám až 60 000 korun.

Ohřev vody s fotovoltaikou

Pro ohřev vody je samozřejmě možné použít i fotovoltaiku, zde však pamatujte na to, že produktem fotovoltaiky je elektrická energie. Tu sice můžete použít nejen pro ohřev vody, ale je nutné pamatovat i na to, že nejvíce energie je produkováno kolem poledne.

Tedy v čase, kdy většina členů domácnosti není doma. Abyste tak vyrobenou energii využili, je vhodné si pořídit i baterii, jejíž cena je poměrně vysoká.

Při správně navržené fotovoltaické elektrárně s dostatečnou baterií na ukládání energie se pak můžete stát i částečně energeticky nezávislými. To samozřejmě přináší výraznou úsporu na účtech za elektrickou energii.

V případě, že se rozhodnete pro zřízení fotovoltaické elektrárny, můžete z fondu Nová zelená úsporám čerpat až 200 000 korun.

Ušetřete ještě více s plynovým kondenzačním kotlem

Další oblastí, kde můžete výrazně ušetřit, je bezesporu vytápění. Pokud vytápíte svůj dům nebo komerční prostoty plynovým kotlem, měli byste si uvědomit, že maximální účinnost klasického plynového kotle se pohybuje mezi 80-90 procenty.

V případě plynových kondenzačních kotlů se tato účinnost zvedá až na 110 procent, a to díky tomu, že kotel efektivně využívá i teplo ze spalin. Funguje to tak, že při nízkoteplotním provozu dokáže kotel využít i vodní páru se spalinami. Ty by u běžného plynového kotle unikly komínem. Na vašem účtu za plyn se to pak může projevit úsporou až 20 procent.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB