Omezování spotřebitelských nákupů pokračovalo i v dubnu

Názor
Ani duben nepřinesl, podle očekávání, obrat dosavadního trendu útlumu v maloobchodě. Spotřebitele drtí vysoká inflace, snižuje jejich kupní sílu a nutí dál omezovat jejich nákupy. Oproti březnu se tržby obchodníků reálně snížily o 0,3 procenta, meziročně byly slabší o 7,7 procenta.
Největší propad v dubnu zaznamenaly obchody s oblečením a obuví. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na sestupu jsou tržby v maloobchodu už od podzimu roku 2021, takže o nějakém překvapení snad nemůže být vlastně řeč. Při porovnání s průměrnými očištěnými nákupy v roce 2019 se obsah nákupních košíků smrknul o 5,6 procenta, což je mimochodem nejvíc v celé EU.

Vliv inflace je neúprosný, a tak zatímco v obchodech v dubnu nechali lidé o 20 procenta více peněz než v roce 2019, ale odnesli si v podstatě o 5,6 procenta méně zboží. Ve srovnání s posledním předcovidovým rokem nakupují méně téměř všeho zboží s výjimkou elektroniky a kosmetiky.

O deset procent méně se nakupují dokonce i potraviny, nicméně největší (pětinový) propad zaznamenaly obchody s oblečením a obuví.

PSALI JSME:
Další pokles maloobchodu v řadě

Tržby v kasách však u prodejců oblečení až tak neutrpěly, protože díky shodou okolností nejrychlejšímu zdražování v celé EU solidně alespoň nominálně vzrostly.

I v dubnu bylo v meziročním srovnání vidět, že lidé omezují zbytné nákupy, takže stranou šlo zboží pro volný čas, a především pak vybavení domácností. Méně ovšem nakupovali i potravin, takže jediným zbožím, za které byli ochotni vydat reálně více, byly pohonné hmoty, kterým nepochybně pomohly výrazně nižší ceny.

Co můžeme čekat dál? Díky nižší očekávané inflaci bude propad maloobchodu ve druhé polovině roku zpomalovat. Jen těžko se dá očekávat, že by se tempo letošní tržeb obchodníků přehouplo do plusu. K tomu by byl potřeba rychlejší pokles inflace a mimochodem i marží.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi se bojí utrácet. Šetří na všem, i na lécích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.