Opavský Ostroj hlásí první úspěchy po předchozích náročných letech

Český průmysl prochází v posledních letech těžkým obdobím. Názorným důkazem je opavská akciová společnost Ostroj, která patří k významným strojírenským firmám v Česku. Podle údajů v obchodním rejstříku byla firma naposledy v zisku v roce 2019 a na lepší časy se jí zřejmě začalo blýskat až letos, jak vyplývá z informací, které poskytla redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz).
Do výrobkového portfolia opavské společnosti Ostroj patří široké portfolio výrobků – od opracovaných lakovaných svařenců, přes hydraulické a tiskařské válce, galvanické zinkování, tvrdé chromování, přesné obráběné dílce až po ocelové zápustkové výkovky a stroje pro podzemní stavitelství a hlubinnou těžbu. Foto: Ostroj

„Minulé roky byly pro Ostroj náročné, ale podařilo se nám dokončit velké investice a položit tak základ pro růst v následujících letech,“ sdělil redakci Vladimír Trochta, předseda správní rady firmy. Výsledky za první čtvrtletí letošního roku podle něj potvrzují, že firma je na správné cestě.

„Věříme, že i nadále budeme dosahovat pozitivních výsledků,“ uvedl Trochta s tím, že za uvedené období už společnost rostla a hlásí zisk. Ostroj dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2024 hospodářského výsledku před zdaněním o více než 25 milionu korun nad plán pro toto období.

Mobilní bednění. Foto: Ostroj

Loni společnost dokončila stamilionové investice do inovativních technologií a rozvoje lidských zdrojů. Nové zařízení a technologie, jako je automatizovaná kovací linka a obráběcí centra, spolu s náborem nových zkušených zaměstnanců, byly pro růst a konkurenceschopnost společnosti klíčové.

Přestože loňský rok ve srovnání s rokem 2022 přinesl pokles tržeb o 300 milionů korun, Ostroj zůstává ohledně své budoucnosti optimistický. Plány na letošek zahrnují realizaci a dokončení řady projektů, které byly původně plánovány na loňský rok, což by mělo přispět k navrácení společnosti do černých čísel a k dalšímu růstu.

„Našich pět výrobních divizí v tuto chvíli intenzivně pracuje na realizaci nových zakázek a zavádění nových výrobků do sériové nebo opakované výroby. Divize Důlních a průmyslových technologií zahájila dodávky nově vyvinutých speciálních zařízení pro podzemní stavitelství a realizuje projekty za-měřené na automatizaci průmyslových provozů,“ informoval generální ředitel firmy Aleš Martínek.

Divize Kovárna a kalírna podle něj těží z náběhu sériové výroby řady nových výkovků pro automobilový průmysl, divize Strojírna a Hydraulika rozvíjejí spolupráci s novými i současnými zákazníky zejména z odvětví leteckého a energetického průmyslu.

Robotická kovací linka. Foto: Ostroj

„Na divizi Galvanovna běží od počátku roku provoz nové velkokapacitní galvanické zinkovací linky naplno ve třísměnném provozu včetně víkendových přesčasů,“ zrekapituloval Martínek pozitivní výhled jednotlivých divizí.

Společnost Ostroj působí na tuzemském trhu od roku 1948. Je ryze českou firmou, její sídlo a výrobní závod se nachází v Opavě. Společnost zaměstnává zhruba 800 pracovníků především z regionu Opavska a v roce 2022 dosáhla tržeb na úrovni cca 1,6 miliardy korun. Údaje za rok 2023 dosud nejsou ve sbírce listin obchodního rejstříku k dispozici.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB